İnce diş eti fenotipine sahip periodontitis hastalarında açık flep operasyonuna ilave %0.8 hyaluronik asit jel uygulamasının etkinliğinin klinik ve hacimsel olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the clinical and volumetric effectiveness of 0.8% hyaluronic acid gel application adjunct to open flap debridment in periodontitis patients with thin gingival phenotype
  1. Tez No: 832192
  2. Yazar: SEDA GÖNÜLAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADİYE GÜNPINAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Hyaluronik asit (HA) enflamasyon ve yara iyileşmesi mekanizmalarında rol oynayan lokal kemoterapötik bir ajandır. Bu çalışmanın amacı; ince diş eti fenotipine sahip evre II/III periodontitis hastalarında açık flep operasyonuna (AFO) ilave %0.8 HA jel uygulamasının klinik etkinliğinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya dahil edilen toplam 40 hasta a) AFO+ %0.8 HA jel (test=20) ve b) AFO (kontrol=20) olmak üzere rastgele 2 (iki) gruba ayrıldı. Tüm bireylerin başlangıç plak (P), sondalamada kanama (SK), sondalama cep derinliği (SCD), klinik ataçman seviyesi (KAS) ölçümleri kaydedildi. Başlangıç periodontal tedavi tamamlandıktan 4 hafta sonra cerrahi periodontal tedavi fazına geçilmek üzere ince diş eti fenotipine sahip, SCD ≥ 5mm olup horizontal kemik yıkımı olan bölgeler belirlendi. Diş eti fenotipinin belirlenmesinde Hu-friedy renkli diş eti sondaları kullanıldı. Tüm bireylerin ağız içi dijital taramaları alındı. Ameliyattan hemen önce ameliyat bölgesine ait rölatif diş eti çekilmesi (rDÇ) ölçümleri kaydedildi. Test grubuna AFO'ya ilave %0.8'lik HA jel, kontrol grubuna ise AFO'a ilave serum fizyolojik uygulandı. HA uygulaması AFO sonrası 4. haftada tekrarlandı. Yumuşak doku hacim (mm3 ) ve kalınlık (mm) değişim (Δ) ölçümleri bilgisayar yazılımları ile gerçekleştirildi. Değerlendirmeler tedavi sonrası 3. ve 6. ayda tekrarlandı. Klinik periodontal parametrelere ait 3.ay ve 6.ay ölçümlerinin başlangıca göre değişimi gruplar arasında karşılaştırıldığında, P yüzdesinde test grubunda kontrol grubuna göre anlamlı daha fazla azalma olduğu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Hyaluronic acid (HA) is a local chemotherapeutic agent that plays a role in inflammation and wound healing mechanisms. The aim of this study is to evaluate the clinical effectiveness of 0.8% HA gel application adjunct to open flap debridement (OFD) in patients with stage II/III periodontitis who have a thin gingival phenotype. A total of 40 patients were included in the study and were randomly divided into 2 groups: a) OFD + 0.8% HA gel (n=20, test) and b) OFD (n=20, control). Plaque (P), bleeding on probing (BoP), probing pocket depth (PPD), and clinical attachment level (CAL) measurements were recorded at baseline for all individuals. After completion of initial periodontal therapy, areas with PPD ≥ 5mm and horizontal bone loss were identified in patients with a thin gingival phenotype. Gingival phenotype was determined using Hu-Friedy colored gingival probes. Intraoral digital scans were obtained. Relative gingival recession (rGR) measurements were recorded immediately before the surgery. The test group received additional application of 0.8% HA gel during OFS, while the control group received additional application of saline solution. HA application was repeated 4 weeks after OFD in test group. Changes (Δ) in soft tissue volume (mm3 ) and thickness (mm) were measured via using computer software. Evaluations were repeated 3 and 6 months after treatment. When the changes in clinical periodontal parameters at 3 and 6 months were compared, it was found that there was a significant decrease in P (%) in the test compared to the control group (p0.05).