Ege bölgesi'nde patates mildiyösü hastalığı etmeni phytophthora infestans (Mont.) de bary'nin popülasyonlarının morfolojik ve moleküler karakterizasyonu ile mücadelesine yönelik çalışmalar
Studies on morphological and molecular characterization of the population of phytophthora infestans (Mont.) de bary the casual agent potato late blight disease and its control in aegean region
- Tez No: 940711
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN KINAY TEKSÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İrlanda Patates Kıtlığı'ndan 170 yılı aşkın bir süre geçmiş olmasına rağmen Phytophthora infestans'ın neden olduğu patates mildiyösü hastalığı dünyada olduğu gibi ülkemizde de patatesin en yıkıcı hastalığı olarak kalmaktadır. Patojenin yeni genotiplerinin ortaya çıkması ve fungisitlere karşı duyarlılık azalışı olmasından dolayı sahada kullanılan fungisitlerin dayanıklılık gelişimlerinin takip edilmesi, hastalık yönetim stratejilerinde önem arz etmektedir. Tez çalışmamızda 2023 ve 2024 yıllarında patateste geç yanıklık hastalığı patojeni P. infestans'ın Ege Bölgesi'ndeki patojenik karakteristiğinin belirlenmesi ve mücadelesine yönelik çalışmalar amaçlanmıştır. Afyonkarahisar, İzmir ve Muğla illerinden hastalık belirtisi gösteren bitkilerin yaprak ve saplarından örnekler toplanmıştır. Bu kapsamda etmenin eşleşme tipleri (=Mating type) DNA izolasyonları yapıldıktan sonra PCR-RFLP yöntemiyle W16 primerleri ve HaeIII restriksiyon enzimi ile kesim yapılarak belirlenmiştir. Çalışmada elde ettiğimiz izolatların 65 adeti A2 eşleşme tipinde ve 6 adeti A1 eşleşme tipinde oldukları belirlenmiştir. Patojenin karakterizasyonu kapsamında Ege Bölgesi'nde patojenin mitokondriyal DNA haplotipleri PCR-RFLP yöntemiyle P4 primerleri ve EcoRI restriksiyon enzimi ile kesimi yapılarak tespit edilmiştir. Analizler sonucunda testlenen izolatların Ib mitokondriyal haplotipinde oldukları belirlenmiştir. Bölgede patateste geç yanıklık hastalığı için kullanılan 9 adet fungisite karşı duyarlılık azalışı ve etkinlik çalışmaları in vitro'da yürütülmüştür. In vitro testlerde, Cyazofamide, Difenoconazole + Mandipropamid, Mandipropamid + Cymoxanil ve Ametocradin + Dimethomorph etkili maddeli fungisitler etkili bulunmuştur. Metalxyl, Fluazinam, Phosphorous acid ve Phosphorous acid + Ametocradin in vitroda en düşük etkiye sahip fungisitler olmuştur. İzmir Ödemiş ilçesi Bozdağ lokasyonunda tarla koşullarında 2 yıl 8 fungisit ile etkinlik denemesi yürütülmüştür. 25% Mandipropamid + 18% Cymoxanil, 160 g/l Cyazofamid, Phosphorous acid + 75 g/l Ametoctradin ve 250 g/l Difenoconazole + 250 g/l Mandipropamid etkili maddeli fungisitler etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Although more than 170 years have passed since the Irish Potato Famine, potato mildew disease caused by Phytophthora infestans remains the most devastating disease of potato in our country as well as in the world. Due to the emergence of new genotypes of the pathogen and the decrease in sensitivity of these new genotypes to fungicides, it is of great importance to follow the resistance development of fungicides used in the field and develop disease management strategies. In our study, studies on the potato late blight disease pathogen, P. infestans, were carried out in 2023 and 2024. In the thesis, samples were collected from the leaves and stems of plants showing symptoms of the disease from the intensive potato cultivation areas of the pathogen from Afyonkarahisar, Izmir and Muğla cities. In this context, mating types of the agent were determined by cutting with W16 primers and HaeIII restriction enzyme by PCR-RFLP method after DNA isolation. In order to determine the characterisation of the pathogen in the Aegean region, mating types were determined using W-16 primers. 65 of 71 isolates were found to be A2 type and 6 of them were found to be A1 type. Within the scope of the characterization of the pathogen, mitochondrial DNA haplotypes of the pathogen were determined in the Aegean Region by cutting with P4 primers and EcoRI restriction enzyme using the PCR-RFLP method. As a result of the analyses, it was determined that the tested isolates were in the Ib mitochondrial haplotype. Susceptibility reduction and effectiveness studies against 9 fungicides used for late blight disease on potatoes in the region were carried out in vitro tests. In in vitro studies, Cyazofamid, Mandipropamid + Cymoxanil, Difenoconazole + Mandipropamid and Ametocradin + Dimethomorph active substance fungicides were found to be effective. Metalxyl, Fluazinam, Phosphorous acid and Phosphorous acid + Ametocradin were the fungicides with the lowest in vitro activity. In the Bozdağ location of the Ödemiş district of İzmir, an efficacy trial was conducted with 8 fungicides for 2 years under field conditions. In field fungicide trials, 25% Mandipropamid + 18% Cymoxanil, 160 g/l Cyazofamid, Phosphorous acid + 75 g/l Ametoctradin and 250 g/l Difenoconazole + 250 g/l Mandipropamid applications were found to be the most successful fungicides.