Beauveria bassiana'nın canlılığı üzerine saklama yöntemlerinin etkisi
Effect of preservation methods on viability of Beauveria bassiana
  1. Tez No: 832193
  2. Yazar: ASİYE CENDEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERHAN GÖRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Dünyada geniş bir ekolojide yaşayabilen ve tarım zararlılarına karşı en yaygın kullanılan entomopatojen funguslardan biri olan Beauveria bassiana, üzerinde en çok araştırma yapılan organizmalardan biridir. Bilimsel çalışmalarda kültür stoklarına kolayca ulaşabilmek ve organizmanın özelliklerini uzun süre bozulmadan muhafaza edebilmek için uygun saklama yöntemleri geliştirilmiştir. Bu amaçla geliştirilmiş birçok saklama yöntemi bulunmakla birlikte fungal organizmaya göre tercihler farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle organizmanın özelliklerini sağlıklı bir şekilde koruyan saklama yöntemlerine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çalışmada, %15 DMSO-dondurma, %15 gliserol-dondurma ve alt kültürleme ile 1 yıllık korumanın sporların büyümesi, üretimi ve canlılığı ile iki B. bassiana izolatının makro ve mikro morfolojisi üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler, alt kültürlemenin B. bassiana izolatlarının sağlıklı muhafazası için basit ve uygulanabilir bir yöntem olduğunu ortaya koymuştur. Ancak bu yöntemin yüksek kontaminasyon riski, yüksek iş gücü gereksinimi, yüksek tüketim ve maliyet, çok sayıda kültürün saklanması durumunda zaman kaybı nedeniyle kullanılması mümkün görünmemektedir. Bu durumlarda B. bassiana'nın en sağlıklı şekilde -135°C'de %35 gliserol içeren ultra derin dondurucuda saklanabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Beauveria bassiana, which can live in a wide ecology in the world and is one of the most widely used entomopathogenic fungi against agricultural pests, is one of the most researched organisms. In scientific studies, appropriate storage methods are developed in order to easily access the culture stocks and to preserve the fungal properties for long periods without deterioration. Although there are many storage methods developed for this purpose, they may vary according to the fungal organism. For this reason, there is a need for storage methods that preserve the characteristics of the organism in a healthy way. In this study, we evaluated the effect of 1-year preservation by 15% DMSO-freezing, 15% glycerol-freezing and subculturing on the growth, production and viability of spores and macro and micro morphology of two isolates of B. bassiana. The obtained data revealed that subculturing is a simple and applicable method for the healthy preservation of B. bassiana isolates. However, it does not seem possible to use this method due to the high risk of contamination, high labor requirement, high consumption and cost, and loss of time in case of storing a large number of cultures. In these cases, it has been determined that B. bassiana can be stored in the ultra-deep freezer at 35% glycerol at -135°C in the healthiest way.