Bitkilere yabancı kaynaklı gen aktarımı çalışmaları
Heterologous gene transfer studies in plants
- Tez No: 83220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bitkilere Yabancı Kaynaklı Gen Aktanmı Çalışmaları Günümüzde bitkilere yabancı kaynaklı genlerin aktarılması yoluyla bitkilerin bu genlerin ürünlerini bol miktarda üretmelerini amaçlayan fahrika-çiftliği (factory- farming) çalışmaları biyoteknolojide büyük önem kazanmıştır. Bu çalışmada hayvansal bir proteini kodlayan ve tavuk yumurta lizozimine karşı geliştirilen, antikor türevi sentetik genler sınıfından HyHellO scFv geni, tütün (Nicotiana tabacum L. Samsun) ve patates (Solanum tuberosum L. Yaylakıza) bitkilerine, bitkilere gen aktarımı için uygun bir vektör sistemi olan Agjrobacterium tumefaciens aracılığıyla aktarıldı. Bu amaçla, HyHellO geninin bitkilere aktarımı sürecinde HyHellO genini taşıyan pSAG3 plazmiti öncelikle E. coli DH5a'ya transformasyon yoluyla, ardışık olarak da Agrobacterium tumefaciens'm. LBA 4404 susuna konjugasyon ile aktarıldı. Elde edilen rekombinant E. coli (pROHlO) ve Agrobacterium tumefaciens {A. tumefaciens pSAG3) bakterilerinde ve transforme edilmiş bitkilerde HyHellO geninin varlığım göstermek için restriksiyon enzim kesimi ve polimeraz zincir reaksiyonundan yararlanıldı. HyHellO genini içeren Agrobacterium tumefaciens pSAG3 ile transforme edilen tütün bitkilerinde yapılan moleküler düzeyde analizler sonucunda, toprakta yetişen ve tohum veren tütün bitkilerinde HyHellO geninin genomik DNA' da varlığı belirlendi A. tumefaciens pSAG3 ile transformasyon sonrası elde edilen patates bitkileri ise bitki büyütme kabininde selektif besiyerinde yetiştirilmekte olup sonraki analizler için çalışmalara devam edilmektedir. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY Heterologous Gene Transfer Studies Into Plants Recently, the for factory-farming approach which aims at producing great amounts of gene products through the transfer of heterologous genes to the plants, have become of great importance in biotechnology. In this study, tobacco (Nicotiana tabacum) and potato {Solarium tuberosum) plants were transformed via Agrobacterium tumefaciens, which is a suitable gene transfer system for plants, with the purpose of transferring HyHellO, an antibody derived synthetic scFv gene against hen egg-white lysozyme. In order to actualize this aim, in the process of the transformation of HyHellO gene to the plants, the pSAG3 plasmid, which contains the gene HyHellO, was primarily transferred to E.coli DH5a using the method of transformation by heat-shock, and consecutively to LBA4404 strain of Agrobacterium tumefaciens using the method of triparental conjugation. Polymerase chain reaction and restriction digestion systems were used in order to prove the presence of the gene HyHellO in the recombinant bacteria E.coli and Agrobacterium tumefaciens, and also in the transformed plants, respectively. As a result of analyses on the molecular level carried out with tobacco plants transformed with Agrobacterium tumefaciens pSAG3, which contains the gene HyHellO, the presence of HyHellO has been determined in the genomic DNA of the tobacco plants that grow on soil and produce seeds. On the other hand, the potato plants obtained after the transformation with Agrobacterium tumefaciens pSAG3 are still being kept and grown in the selective medium the growth chamber to be used in future analysis. vm