Gemi yanaşma tipleri, hesap esasları ve en ekonomik rıhtım tipinin seçimi
Berth structure types, calculation fundamentals and selection of the most economic quay type
- Tez No: 83222
- Danışmanlar: PROF. DR. METE SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET GEMİ YANAŞMA TİPLERİ, HESAP ESASLARI VE EN EKONOMİK RIHTIM TİPİNİN SEÇİMİ Bu çalışmanın konusu değişik derinliklerde yanaşma yeri tiplerinin ekonomik mukayesesidir. Teze esas teşkil eden yanaşma yeri tipleri L tipi betonarme, Beton bloklu ve Kazıklı rıhtımlardır. Boyutlandırma için hesaplar yapılırken zemin parametreleri, tesir eden yükler, kıyı ve deniz özellikleri her yanaşma yeri tipi için sabit kabul edilmiştir. Tezin malzeme ve yöntem bölümünde limanlar ve çeşitli yanaşma yeri tipleri hakkında genel bilgi verilmiş hesaplarda kullanılabilecek yükler ve etkiler incelenmiştir. Hesaplarda toprak itkisi, dalga kuvvetleri, baba çekişi, rıhtım üstü yayılı yükler dikkate alınmış ve stabilite tahkikleri yapılmıştır. Dalga kuvvetleri hesaplanırken kırılmayan dalga ( sainfloue ) yöntemi kullanılmıştır. Baba çekişi ve rıhtım üstü yayılı yükleri her yanaşma yeri tipi için sabit kabul edilmiştir. Baba çekişi, artan derinlikle daha büyük tonajlı gemilerin yanaşacağı varsayılarak artırılmıştır. Bu esaslar içinde boyutlandırma yapıldıktan sonra DLH birim fiyatlarıyla maliyet analizi yapılmış ve her derinlik için hangi yanaşma yeri tipinin daha ekonomik olduğu incelenmiştir. Nihayetinde bir maliyet - derinlik diyagramı çizilmiş ve diyagramın değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuç olarak, beton bloklu rıhtımın 4 m. su derinliğine kadar, L tipi rıhtımın 4 m su derinliğinden daha büyük derinliklerde ekonomik olduğu görülmüştür. Kazıklı rıhtım maliyeti ise incelenen her derinlikte diğerlerine oranla daha pahalı olduğu tespit edilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY BERTH STRUCTURE TYPES, CALCULATION FUNDAMENTALS AND SELECTION OF THE MOST ECONOMIC QUAY TYPE The subject of this thesis is the economic comparison of three different berth structure types. These types are L type reinforced concrete wall, concrete block type and piled structure. During the calculations all soil parameters, loads coming on to the berth structure, the water depth and wave characteristics are taken similar. In the section describing the data and the solution method, a general description of different types of berthing structures is given and harbours and the loads to the berthing structures is described. During the calculations, soil pressures, wave forces, bollard forces, line loads on the structure are considered. Non-breaking wave force calculations according to sainfloue method is used. Bollard pull and line load on each structure is taken similar. Bollard force is increased by increasing water depth, considering the berthing of bigger size ships to deeper berths. After designing each type of structure by the above described parameters and methods, the cost of construction of each type of structure is calculated using DLH unit prices. At the end of the study a cost versus depth variation of each type of berth structure is presented. The study showed that, block type quays are most economic until 4 m water depth. From this point on L type reinforced concrete quay structure becomes most economic. Piled quay always stayed most expansive at all water depths. VII