Gökkuşağı alabalıklarında (O. mykiss) ilk altı aylık dönemde farklı yemleme sistemlerinin büyüme üzerine etkisi
The Growth effect of different feeding systems in six months period of rainbow trout (O. mykiss)
- Tez No: 83223
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yetiştiricilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Gökkuşağı Alabalıklarında (O. mykiss) İlk Altı Aylık Dönemde Farklı Yemleme Sistemlerinin Büyüme Üzerine Etkisi Bu çalışmada, gökkuşağı alabalıklarında (0. mykiss) 6 aylık büyüme dönemine gelinceye kadar elle yemleme yöntemi ve otomatik yemleme yöntemlerinin büyüme üzerine etkileri araştırılmıştır. Başlangıçta, ortalama bireysel canlı ağırlık değerleri I. grupta 1. 64 gr., TL. grupta 1,35 gr., IH. grupta 1.71 gr., IV. grupta 1.34 gr. olan balıklar, yemleme deneyleri süresince her birinde 1300 adet bulunacak şekilde 4 adet deney tankına yerleştirilmiştir. Yemleme deneyleri süresince, I. ve II. gruba otomatik yemleme, III. ve IV. gruba ise elle yemleme yöntemi uygulanmıştır. Toplam 154 gün süren çalışma sonunda, I. grup 81.16, II. grup 71.57, III. grup 81.52 ve IV. grup 88.13 gr. ortalama bireysel canlı ağırlık değerine ulaşmışlardır. Gruplarda yemden yararlanma oram, I. grupta 1.24, II. grupta 1.34, İÜ. grupta 1.24, IV. grupta 1.11; spefik büyüme oranı, I. grupta 2.48, Il.grupta 2.52, III. grupta 2.41, IV. grupta 2.68; kondüsyon faktörü ise I. grupta 1.22, H grupta 1.16, El. grupta 1.17 ve IV. grupta 1.14 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, araştırmadan elde edilen verilere göre, ilk altı aylık dönemdeki gökkuşağı alabalıklarında, elle yapılan yemleme büyüme üzerine daha etkili gibi görünmekte ise de, yapılan varyans analizlerinde istatistiki olarak yemleme yöntemlerinin büyüme üzerine etkilerinde, anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür (P> 0.05). VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Growth Effect of Different Feeding Systems in Six Months Period of Rainbow Trout (O.mykiss) In this study the growth effect of automatic feeding system and hand feeding were investigated during 6 months period of time in rainbow trout (O. mykiss). At the beginning 1300 fish were put to each tanks, respectively. The average live weights were at the I. group 1.64 gr., at the n. group 1.35 gr., at the HI. group 1.71 gr., and at the IV. group 1.34 gr. The feeding was performed by automatic feeding system to I. and II. groups. Hand feeding was performed to III. and IV. groups. After 154 days of the period each group had spesific growth of at the I. group 2.48, at the II. group 2.52, at the III. group 2.41, at the IV group 2.68 and feed convertion rates were 1.24 (I), 1.34 (IT), 1.24 (HI), 1.11 (IV), the condition factors were found 1.22 (I), 1.16 (II), 1.17 (IH), 1.14 (IV) and the total average live weights were 81.16 (I), 71.57 (II), 81.52 (III) and 88.13 (IV) gr. As a result of this study, the growth performance of hand feeding seems to be more efficient against automatic feeding system but as a statistical variance analysis results there was no difference (P>0.05) between the two feeding systems at all. VII