Development of diamagnetic microswimmers
Diyamanyetik mikroyüzücülerin geliştirilmesi
- Tez No: 832240
- Danışmanlar: PROF. OZAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Microyüzücüler, sıvı ortamda yüzebilen küçük robotlardır ve biyomedikal alanlarda yeni bir dünya açarlar. Microyüzücülerin etkileyici uygulamaları, mikrocerrahi, ilaç taşıma, kargo taşıma, algılama ve görüntüleme alanlarında görülür. Milli/microyüzücülerin küçük boyutlarına bağlı olarak, hassas ve erişilemez vücut bölgelerine erişim kısıtlamaları ortadan kalkar. Ayrıca, bu küçük robotların etkinliğinin kontrol edilebilmesi, ilaçların yan etkisini azaltır. Kimyasal tedavi ilaçlarıyla kanser tedavileri üzerindeki etkisi göz ardı edilemez. Bu nedenle, microyüzücülerin kullanım amacı ve görevleri doğrultusunda, bilim insanları karmaşık tasarımlar, hareketler ve kontrol davranışlarıyla belirli malzeme özelliklerini göz önünde bulundurmalıdır. Proje kapsamında, ekstrüzyon tabanlı 3D yazıcı ve Stereolitografi (SLA) 3D baskı tekniği kullanılmakta olup, diamanyetik milli/mikron tozlar yüklenerek çeşitli diamanyetik parçacıklar elde edilmektedir. Diamanyetik milli/microyüzücülerin hareket kinetiği ve hızı, manyetik alan gradyanı altında sıvı ortamda incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Microswimmers are small robots with the ability to swim in a liquid environment which opens a new world in biomedical fields. Impressive applications of microswimmers are in microsurgery, drug delivery, cargo transport, sensing, and imaging. According to the small size of milli/microswimmers, restrictions to accessing sensitive and inaccessible body parts could be eliminated. Also, controlling the efficiency of these small robots decreases the side effects of drugs. Its impact on cancer treatments with chemotherapeutic drugs could not be ignorable. Therefore, according to the aim of usage and tasks of microswimmers, scientists should consider specific material properties with complex designs, movements, and control behaviors. Within the scope of the project, an extrusion-based 3D printer and the Stereolithography (SLA) 3D printing technique are used in which diamagnetic milli/micron powders are loaded and diamagnetic milli-swimmers are obtained. Diamagnetic milli/microswimmers' movements kinetics, and velocity investigate in the liquid medium under the magnetic field gradient.