Elektromanyetik alan altındaki eğimli bir kuantum kuyusunun doğrusal ve doğrusal olmayan optik özellikleri
Linear and nonlinear optical properties of a graded quantum well under the electromagnetic field
  1. Tez No: 832245
  2. Yazar: ŞERİFE ARDA HACIALİBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH UNGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, elektromanyetik alan altındaki eğimli GaAs/Ga1-xAlxAs tek kuantum kuyusunun doğrusal ve doğrusal olmayan optik özelliklerini etkin kütle ve parabolik bant yaklaşımı çerçevesinde teorik olarak incelenmiştir. Ayrıca, kuantum kuyu genişliği, sınırlandırma potansiyel derinliği ve alüminyum konsantrasyonu gibi ayarlanabilir yapısal parametrelerin sistemin optik tepkisi üzerindeki etkisini de inceledik. Kompakt yoğunluk matris yöntemiyle türetilen doğrusal, üçüncü dereceden doğrusal olmayan ve toplam optik soğurma katsayılarını ve bağıl kırılma indisi değişikliklerini hesaplamak için gereken sistemin alt bant enerji özdeğerleri ve öz fonksiyonları, köşegenleştirme yöntemi kullanılarak zamandan bağımsız Schrödinger denkleminin sayısal çözümü ile elde edilmiştir. Elde edilen sayısal sonuçlar foton enerjisinin bir fonksiyonu olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the framework of effective mass and parabolic band approximation, we have theoretically investigated the linear and nonlinear optical properties of GaAs/GaAlAs graded quantum well under the electromagnetic field. We also examined the effect of adjustable structural parameters such as quantum well width, confinement potential depth, and aluminum concentration on the optical response of the system. The subband energy eigenvalues and eigenfunctions of the system needed to calculate the linear, third-order nonlinear, and total optical absorption coefficients and relative refractive index changes derived by the compact density matrix method were obtained by numerical solution of the time-independent Schrödinger equation using the diagonalization method. The numerical results are presented as a function of photon energy.