Elektromanyetik alan altındaki ters parabolik bir kuantum kuyusunun optik özellikleri
The optical properties of an inverse parabolic quantum well under electromagnetic field
- Tez No: 575553
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH UNGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak yarıiletkenler ve düşük boyutlu sistemler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra ters parabolik bir GaAs/Ga(1-x)AlxAs kuantum kuyunun kuşatma potansiyeli, altbant enerji seviyeleri ve bu enerji seviyelerine karşılık gelen dalga fonksiyonlarının karesi üzerine yapı parametrelerinin ve uygulanan statik elektrik ve manyetik alanın etkisi incelenmiştir. Yapının altbant enerji özdeğer ve özfonksiyonları elde edildikten sonra, sistemin doğrusal, doğrusal olmayan ve toplam kırılma indisi değişimi ve optiksel soğurma katsayıları üzerine yapı parametrelerinin ve uygulanan statik elektrik ve manyetik alanın etkisi hesaplanmıştır. Elde edilen sayısal sonuçlar foton enerjisinin bir fonksiyonu olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study firstly, general information about semiconductor and low-dimensional systems were given. Then, the effects of structure parameters and the applied static electric and magnetic fields on the confinement potential, subband energy levels, and their squared wave functions of an inverse parabolic GaAs/Ga(1-x)AlxAs quantum well were investigated. After finding the subband energy levels and corresponding wave functions of structure, the effects of the structural parameters and the applied static and magnetic field on the linear, nonlinear, and total refraction index changes and optical absorption coefficients of the system were calculated. The obtained numerical results are presented as a function of photon energy.