Sayısal yöntemlerle sıvı kristal tabanlı ayarlanabilir optik filtre özelliklerinin belirlenmesi
Determination of liquid crystal based tunable optical filter properties by numerical methods
- Tez No: 832262
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP EMÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde, ilk olarak sıvı kristaller ve sıvı kristallerin genel özellikleri, ışığın maddesel ortamda ilerlemesi, polarizasyon durumunu hakkında bilgiler verilmiştir. Filtreler ve ayarlanabilir filtreler hakkında da bilgiler verilmiştir. İlerleyen bölümlerde teorik olarak tasarlanmış sıvı kristal tabanlı ayarlanabilir optik filtrelerden biri olan Lyot filtresini inceledik. Ayrıca çalışmamızda diğer ayarlanabilir optik filtre olan Solc filtre hakkında bilgiler verildi. Lyot optik filtre sistemimizdeki; hücre geometrisini, sıvı kristalin kalınlığını, gelen ışığın sıvı kristalle etkileşirken yaptığı polarizasyon açılarının değişimlerine bağlı olarak sayısal yöntemlerle analiz edilmiştir. Lyot optik filtre sistemimizi analiz ederken, ışık iletimi ve dalga boyu grafiklerinden yararlandık.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, information is given about liquid crystals and their general properties, the propagation of light in material media, and the polarization state. Information about filters and adjustable filters is also provided. In the following sections, we examined the Lyot filter, one of the theoretically designed liquid crystal-based tunable optical filters. In addition, in our study, information was given about the Solc filter, which is another tunable optical filter. In our Lyot optical filter system; The cell geometry, the thickness of the liquid crystal, and the changes in the polarization angles of the incoming light while interacting with the liquid crystal were analyzed by numerical methods. When analyzing our Lyot optical filter system, we used light transmission and wavelength graphs.