Özel gereksinimli çocuğu olan annelerle olmayan annelerin kişilerarası ilişki becerilerinin çocuk yetiştirme tutumlarına etkisinde yetişkinlerde bağlanma stillerinin rolünün karşılaştırılması
Comparison of the role of attachment styles in adults in the effect of interpersonal relationship skills of mothers with special needs children and mothers without children
- Tez No: 832275
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın amacı; özel gereksinimli çocuğu olan ve olmayan annelerin kişilerarası iletişim becerilerinin çocuk yetiştirme tutumuna etkisinde yetişkin bağlanma stillerinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini 18 yaş üstü, Türkçe' yi en az okur-yazar düzeyinde bilen çocuğu olan kadınlar oluşturmuştur. Katılımcılara veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi ve Soru Formu, Kişilerarası İletişim Yetkinliği Envanteri, Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği ve Üç boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği”uygulanmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda özel gereksinimli çocuğu olmayan annelerin, özel gereksinimli çocuğu olan annelere kıyasla kişilerarası iletişim kurma becerilerinin anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Özel gereksinimli çocuğu olmayan annelerin, özel gereksinimli çocuğu olan annelere kıyasla çocuklarına karşı demokratik davranma eğilimlerinin daha yüksek olup aradaki farkın anlamsız olduğu ancak özel gereksinimli çocuğu olmayan annelerin özel gereksinimli çocuğu olan annelere kıyasla çocuklarına karşı otoriter, koruyucu ve aşırı hoşgörülü davranma eğilimlerinin daha yüksek olduğu ve aradaki farkın anlamlı olduğu gözlemlenmiştir. Özel gereksinimli çocuğu olmayan annelerin, özel gereksinimli çocuğu olan annelere kıyasla güvenli bağlanma eğilimlerinin daha yüksek, kaçınan bağlanma eğilimlerinin ve kaygılı-kararsız bağlanma eğilimlerinin daha düşük olduğu ve aradaki farkın anlamlı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine adult attachment styles in the effect of interpersonel communication skills of mothers with and without special needs children on their child-rearing attitudes. The universe of this research consisted of women over the age of 18 who had children who knew Turkish at least at the literate level.“The Demographic Information and Questionnaire, The Interpersonal Communication Competence Inventory, The Child Raising Attitude Scale and The Three-Dimensional Attachment Styles Scale”were applied as participants data collection tool in the research. The findings of this research showed that it has been observed that mothers who do not have children with special needs have significantly higher interpersonal communication skills, listening skills, tendency to be socially comfortable in interpersonal relationships, empathy skills and self-expression skills compared to mothers with children with special needs. It was found that mothers who do not have children with special needs have a higher tendency to behave democratically towards their children compared to mothers with children with special needs, and the difference is meaningless. and the difference was found to be significant. It was observed that mothers who do not have children with special needs have higher secure attachment tendencies, avoidant attachment tendencies and anxious-ambivalent attachment tendencies are lower compared to mothers with children with special needs, and the difference is significant.