Beden eğitimi, beden eğitimi öğretmeni, spor eğitimi kavramlarına yönelik: bir meta-sentez betimleme
Regarding the concepts of physical education, physical education teacher, sports education: a meta-synthesis description
  1. Tez No: 832273
  2. Yazar: ESRA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR BARIŞ CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Türkiye' de beden eğitimi, beden eğitimi öğretmeni, spor eğitimi kavramları ile ilgili olan araştırmaların mevcut durumunu, yapılmış araştırma bulgularından hareketle yeniden ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada nicel, nitel ve karma araştırma bulgularını sentezlemek için nitel araştırma deseni olan meta-sentez araştırma yöntemi kullanılmıştır. Dâhil edilme ve hariç tutulma kriterleri göz önünde tutularak bu meta-sentez çalışmanın amacına hizmet edebilecek nitel, nicel ve karma araştırma yöntemleri kullanılarak 2012-2023 yıllarında hazırlanmış 91 Yüksek Lisans ve Doktora Tezi ile 96 Makale olmak üzere toplam 187 çalışma araştırma kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda ele alınan çalışmalar, 7 ana tema altında gruplandırılmıştır.“Tutum”,“Sosyoloji”,“Fakülte ve Yüksekokul”,“Psikoloji”,“ Spor Tarihi”,“Sorunlar”ve“Değerler Eğitimi”konuları analiz edilmiştir. Sonuç olarak beden eğitimi ve sporun insanoğlunun varoluşundan beri türlü değişiklikler göstererek şekil almıştır. Bunun yanında beden eğitimi dersi/öğretmeni bireylerin fiziksel gelişimine yardımcı olduğu, eğitimde sportif etkinliklerin olması önemli olduğu, sporcu gelişiminin için önemli olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Çalışmanın literatüre faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the current status of the researches related to the concepts of physical education, physical education teacher and sports education in Turkey, based on the research findings. In the study, meta-synthesis research method, which is a qualitative research design, was used to synthesize quantitative, qualitative and mixed research findings. Considering the inclusion and exclusion criteria, a total of 187 studies, 91 Master's and Doctoral Thesis and 96 Articles, prepared in 2012-2023 using qualitative, quantitative and mixed research methods that can serve the purpose of this meta-synthesis study, were included in the research. The studies handled in this context are grouped under 7 main themes.“Attitude”,“Sociology”,“Faculty and College”,“Psychology”,“Sport History”,“Problems”and“Values Education”were analyzed. As a result, physical education and sports have taken shape by showing various changes since the existence of human beings. In addition, it has been concluded that physical education lesson/teacher helps the physical development of individuals, that it is important to have sportive activities in education, and that it is important for the development of athletes. It is thought that the study will be beneficial to the literature.