Kereste üretiminde yüzey kalitesinin iyileştirilmesi üzerine araştırmalar
The Investigation on the impervement of the quality in sawn timber production
  1. Tez No: 83228
  2. Yazar: SÜLEYMAN KORKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KANTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odun Mekaniği ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Kereste Üretiminde Yüzey Kalitesinin İyileştirilmesi Üzerine Araştırmalar Bu çalışmanın amacı; Ülkemiz şartlarında kereste yüzey kalitesini etkileyen faktörleri tespit etmek, bu faktörler üzerine teorik ve uygulamalı çalışmalar yaparak optimum yüzey kalitesini sağlayan parametrelerin belirlenmesidir. Bunun için, mobilya ve doğrama endüstrisinde yaygın olarak kullanılan Sarıçam {Pinus sylvestris L.) tomruklarından hazırlanan 120 adet örnekten yararlanılmıştır. Kullanılan 120 adet örnekte yüzey pürüzlülüğü, talaş ağırlığı metodu ile belirlenmiştir. Deney sonuçlarına göre; kereste yüzey pürüzlülüğüne tomruk rutubet miktarı, testere levhası kullanım süresi, diş tipi, çapraz miktarı ve itme hızının etkileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; tomruk rutubetinin artmasıyla kereste yüzey pürüzlülüğünün arttığı, stelitli testere levhasının 0 ile 2.30 saat kullanım süresinde kereste yüzey pürüzlülüğünde önemli bir artışın meydana gelmediği, PV diş tipine sahip testere levhaların NV diş tipine sahip testere levhalarına nazaran daha pürüzsüz kereste yüzeyi verdikleri, tek taraflı çapraz miktarı 0,8 ± 0,05 mm ve 0,6 ± 0,05 mm olan testere levhaları ile kereste üretiminde elde edilen yüzey pürüzlülük değerleri arasında önemli bir fark olmadığı ve itme hızının artması ile kereste yüzey pürüzlülüğünün arttığı tespit edilmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY 'The Investigation On The Impervement Of The Surface Quality In Sawn Timber Production" The aim of this study is to establish of factors having influence on surface quality of sawn timber the conditions of our country, after determination of the factors practical and teorical study on these factors have been done and than parameters which of provide optimum surface quality were determinated. For this study, exacty 120 wood samples from pine logs (Pinus silvestris L.) which are used in furniture and joinery industry in Turkey were used. Surface roughness of 120 samples used in this study, was determined by using the method of sawdust weight. According to experiment results, the effect of log moisture amount, band saw blade using time, tooth form, setting amount and feed speed on the sawn timber surface roughnesses are evaluated statistically. As a result, to incresing surface roughnesses of sawn timber with incresing of log moisture, there is not an important increase in the sawn timber surface roughnesses at the 0 to 2.30 hours using time of stelited band saw blade, a smather sawn timber surface is given in have got PV tooth from band saw blade proportion to have got NV tooth form band saw blade, amount 0,8 ± 0,05 and 0,6 ± 0,05 band saw blade with in sawn timber production and there is an incresing surface roughnesses of sawn timber with incresing of feed speed have been determinate! IX