Gökkuşağı alabalıklarında (oncorhynchus mykiss) fry mortalite sendromu (FMS) üzerinde bir çalışma
A Study on the fry mortality syndrome (FMS) of the rainbow trout (oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 83229
  2. Yazar: JALE KORUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Gökkuşağı Alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) Fry Mortalite Scndromu (FMS) Üzerinde Bir Çalışma Bu çalışma iki alabalık işletmesinde fry mortalite sendromuna neden olan ve ağır mortalite ile seyreden hastalığın, hastalık etkenlerini ve histopatolojik değişiklikleri tespit etmek için yapılmıştır. İki işletmeden temin edilen 90 ömek balığa bakteriyolojik ve histopatolojik muayene uygulanmıştır. Karaciğer, böbrek ve dalak bakteriyolojik olarak incelenmiştir. Tryptic Soy Agar (TSA) ve Modified Anacker and Ordal Agar (MAOA)'a bakteriyolojik ekimler yapılarak patojenik organizmalar izole edilmiştir. İzole edilen bakteriler morfolojik ve biyokimyasal yöntemler ile identifıye edilmiştir. İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Sapanca İç Su Ürünleri Üretim Birimi'nden temin edilen hasta çelikbaş fry'larının Flavobacterium psychrophilum izole edilmiştir. Hasta balıklarda durgunluk, renkte koyulaşma, iştah kaybı ve ağır mortalite, dorsal yüzgeçte erime ve dorsal yüzgeç tabanında ülserasyon ve dalakta büyüme gözlenmiştir. Halbuki, Balıkesir Gönen Yeşil Yurt Alabalık Üretim Tesisi'nden temin edilen hasta gökkuşağı alabalığı fry'lapnda dorsal yüzgeçte erime ve yüzgeç dibinde ülserasyon ve dalakta büyüme dışında benzer klinik ve patolojik bulgular görülmesine rağmen, hasta balıkların viseral organlarından A. salmonicida subsp cıchromogenes izole edilmiştir. Histopatolojik olarak F. psychrophilum ve A. salmonicida subsp achromogenes enfeksiyonlarında dalağın kırmızı ve beyaz pulpalarmda boşalma tespit edilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Study On The Fry Mortality Syndrome(FMS) Of The Rainbow Trout (Oncorhynchus my kiss) The present work was carried out to determine histopathological changes and the aetiological agents of the disease induced fry mortality syndrome caused severe mortality in two rainbow trout hatcheries. Ninety fish samples from two hatcheries were bacteriologically and histopathologically examined. Liver, kidney, and spleen were bacteriologically examined. Material was streaked on Tryptic Soy Agar (TSA) and on Modified Anacker and Ordal Agar (MAOA). The isolated bacteria were identified by morphologic and biochemical examination. Flavobacterium psychrophilum was isolated from the visceral organs of steelhead trout fry samples obtained from Freshwater Fish Production Hatchery Unite, Fisheries Faculty, Istanbul University. Sick fish fry showed lethargie, darkening of the skin colour, loss of appatite and heavy mortality, dorsal fin and ulceration at the base of the dorsal fin and enlarged spleen. Whereas A. salmonicida subsp achromogenes was isolated from the visceral organs of rainbow trout fry samples were obtained from Yeşil Yurt Trout Farm, Gönen, Balıkesir. Sick fish were exhibited similar clinic and pathologic findings except dorsal fin rot and ulcerative lesion under dorsal fin. Spleen was found shrink in sick fish samples. Histopathologically, depletion of the red and white pulps in the spleen was noted as a result of infections by F. psychrophilum and by A. salmonicida subsp achromogenes.