Bolu İli 112 acil yardım ambulanslarının kardiyopulmoner arrest olgularında yaklaşım ve müdahalelerinin spontan dolaşımın geri dönüşü üzerindeki etkisi
The effect of approaches and interventions on the return of spontaneous circulation in bolu province 112 emergency ambulances services on cardiopulmonary arrest cases
  1. Tez No: 832281
  2. Yazar: AHMET AYDINLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELİZ ÖZTOK TEKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Bolu ilinde 112 acil yardım ambulanslarındaki (112AYA) sağlık personellerinin kardiyopulmoner arrest (KPA) vakalarında; vakanın demografik özelliklerinin, ambulans reaksiyon sürelerinin ve tıbbi müdahalelerin, spontan dolaşımın geri dönüşü (SDGD) üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 01.08.2019-01.02.2020 tarihleri arasında meydana gelen, 112AYA'ındaki sağlık personellerinin KPA tanısı koyduğu ve kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) uyguladığı, 18 yaş ve üzeri hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. 112 acil sağlık otomasyon ve hastanelerin otomasyon sistemlerinden elde edilen bilgilerle; 112AYA'ında görevli sağlık personelleri tarafından uygulanan tıbbi müdahalelerin, 112AYA'larının reaksiyon sürelerinin, hastaların klinik ve demografik özelliklerinin SDGD üzerindeki etkisi karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamızdaki 231 hastadan; 84'ü kadın, 147'si erkekti. Hastaların yaş ortalaması 70.69±17.59'du. Kentsel bölgede %56.3, kırsal bölgede %43.7 oranında KPA meydana geldi. Çalışmamızda SDGD'nün sağlanma oranı %28.1 olarak saptandı. 112AYA'larının KPA vakalarına ulaşım süresi ortalama 6.96 dakikaydı. 112AYA'nın vakaya ulaşım süresi; SDGD sağlanan hastalarda istatiksel olarak anlamlı düzeyde daha kısaydı (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the effects of demographic features of the case, reaction times of the ambulances and the medical attentions which are applied, on the return of spontaneous circulation (ROSC) in terms of the cardiopulmonary arrest (CPA) cases which the paramedics and the EMTs dealt with in 112 emergent aid ambulances (112EAA) in Bolu. Materiel and method: Patients aged 18 and older diagnosed with CPA and applied CPR by paramedics and EMTs in 112EAA between dates of 01.08.2019 and 01.02.2020 are retrospectively analyzed. According to information collected from 112 Emergent Medical Automation System and automation systems of the hospitals; the effects of the medical attentions which are applied by the paramedics and EMTs in 112EAA, reaction times of 112EAA, clinical and demographic features of the patients on ROSC are compared. Results: The study was on 231 patients in total, 84 of them were women and 147 was men. Age average of the patients was 70.69±17.59. CPA cases took place 56,3% in urban zone and 43,7% in rural zone. The ratio of ROSC was detected as %28,1 in study. Arriving time average of the 112EAA for the CPA cases was 6,96 minutes. Statistically, arriving time average of the 112EAA was significantly shorter in cases ROSC is achieved (p=0.001).