Hastane öncesi acil sağlık çalışanlarının, ambulansta kullanılan ilaç ve tıbbi cihazlar hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the knowledge levels of pre-hospital emergency health workers about drugs and medical devices used in ambulances
  1. Tez No: 765918
  2. Yazar: MUSTAFA TUTUMLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma; Çorum İli sınırları içerisinde hastane öncesi acil sağlık çalışanlarının, ambulansta kullanılan ilaç ve tıbbi cihazlar hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesine yönelik olarak planlanmış tarama modelinde nicel bir çalışmadır. Bu araştırmanın evrenini 2021-2022 yılı içerisinde Çorum İl Ambulans Servisi Başhekimliği bünyesinde bulunan acil sağlık hizmetleri istasyonlarında çalışan, Hekim, Paramedik, Acil Tıp Teknisyeni, Hemşire ve Ebeler oluşturmaktadır. Örneklemini ise bu acil sağlık çalışanları içinden gönüllü olan 210 ATT, 109 Paramedik, 17 Hekim, 41 Hemşire ve 31 Ebe oluşturmaktadır. Araştırmada ilaç, tıbbi cihazlar ve uygulama yöntemleri ile ilgili 3 bölümlük anket uygulanmıştır. Anketin ilk bölümü olan tanıtıcı özelliklerinde 13 soru, ikinci bölümünde acil serviste ve 112 ambulansında sıklıkla kullanılan IV ilaçlarla ilgili toplam 22 ifade ve üçüncü bölümünde ise acil serviste ve 112 ambulansında sıklıkla kullanılan tıbbi cihazlarla ilgili toplam 28 ifade bulunmaktadır. Araştırmanın sonucunda katılımcılar 30,9 yaş ortalamasında, çoğunluğu ön lisans mezunu, ortalama olarak 9,7 yıllık meslek deneyimine sahip paramedik, ATT, hekim, hemşire ve ebelerden oluştuğu tespit edilmiştir. Katılımcıların çoğunluğunun mezuniyet sonrası ilaç ve ilaç uygulamaları ve girişimsel uygulamalar ile ilgili hizmet içi eğitim aldığı, ilaç ve ilaç uygulamaları ve girişimsel uygulamaları konusunda paramedik ve hekimlerin bilgi düzeyinin yeterli olduğu, ATTlerin kısmen yeterli olduğu, hemşire ve ebelerin ise yetersiz olduğu tespit edilmiştir. En fazla yanlış cevabın ilaç dozları ile ilgili sorulara verildiği görülmüştür. Girişimsel işlemlerde ise en fazla yanlış intraosseöz uygulaması ve kapnometre ile ilgili sorularda verilmiştir. Kurumlarında girişimsel işlemler, ilaç ve ilaç uygulamaları ile alakalı hizmet içi eğitim alanların daha başarılı olduğu saptanmıştır. Tüm bu sonuçlar dikkate alındığı ambulansta sadece bu alanda eğitim almış, paramedik, ATT ve hekimlerim görev yapması önerilebilir. Ayrıca, güvenli ilaç uygulaması ve girişimsel işlemlerle ilgili düzenli aralıklarla hizmet içi eğitimlere devam edilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research; It is a quantitative study in the planned screening model for the evaluation of the knowledge levels of pre-hospital emergency health workers about drugs and medical devices used in ambulances within the borders of Çorum city. The universe of this research is in the emergency health services stations affiliated to the Ambulance Service of Çorum in 2021-2022; 17 physicians, 109 paramedics, 210 EMTs, 41 nurses and 31 midwives formed 408 participants be working in ambulance stations. In the study, a 3-part questionnaire about drugs, medical devices and application methods was applied. In the first part of the questionnaire, there are 13 questions in its introductory features, in the second part there are 22 statements about IV drugs that are frequently used in the emergency service and 112 ambulances, and in the third part, there are a total of 28 statements about medical devices that are frequently used in the emergency service and 112 ambulances. As a result of the research, it was determined that the participants consisted of paramedics, EMTs, physicians, nurses and midwives with an average of 30,9 years of age, mostly associate degree graduates, and an average of 9,7 years of professional experience.This research reveals that participants seek to have training on medicine and drug appllications and interventional applications after thir graduation. Morever, it is observed that paramedics and physicians have adequate knowledge of medicine and drug applications and interventional applications. However,it is observed that EMTs are partially enough, but nurses and midwives do not have adequate knowledge of medicine and drug applications and interventional applications.. It was observed that the most wrong answers were given to the questions about drug doses. In addition to this, in interventional procedures, the most incorrect answers were given to questions about intraosseous application and capnometry. It has been determined that those who receive in-service training related to interventional procedures, drugs and drug applications in their institutions are more successful. It can be recommended that only paramedics, EMTs and physicians who have got educated in this field should serve in the ambulance. In addition, it may be recommended to continue in-service training on safe drug administration and interventional procedures at regular intervals.