İstanbul ili Avrupa Yakası bazı bölgelerinde hava kalitesinin mikrobiyolojik yoğunluk açısından incelenmesi
Investigation of air quality in terms of microbiological density in some regions of the european side of İstanbul province
  1. Tez No: 832286
  2. Yazar: SÜMEYYE AYDIN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, İstanbul'un 4 farklı ilçesinde, aylık, mevsimsel olarak yapılan aktif ve sedimentasyon örnekleme yöntemleriyle dış ortam havasının mikrobiyal florasının belirlenmesi, elde edilen sonuçların, meteorolojik faktörlerle ilişkisinin yanında ayrıca sanayileşme, kentleşme, nüfus ve trafik yoğunluğu gibi unsurların havanın mikrobiyal yüküne olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla İstanbul'un Bakırköy, Fatih, Başakşehir ve Esenler ilçelerinde dış ortam havasından Nisan 2014- Kasım 2014 arası aktif, Eylül 2015 tarihinde ise sedimantasyon (pasif) örnekleme yapılmıştır. Aktif örnekleme bir vakum pompası kullanılarak izotonik sıvı ortama (%0,9'lık steril tuzlu su) havadaki mikroplar alınmıştır. Sedimantasyon yöntemindeki örnekleme ise, hazır besiyerlerinin bulunduğu petri kutularının kapakları açılmak suretiyle gerçekleştirilmiştir. Alınan bu örnekler uygun şartlarda laboratuvara getirilerek deneysel çalışmalar yapılmıştır. Toplam bakteri için“Standart TTC”, Küf (mantar) tayini için ise“WORT Agar”besiyerleri kullanılmıştır. Toplam bakteri ve mantarların üremeleri 35 °C'de“Bakteriyolojik Etüv”de 48 saatte, 20 °C'de ise“İnkübatör”de 72 saatte tamamlanmıştır. Bu süre sonunda oluşan koloniler sayılarak birim hacim ve alandaki toplam bakteri ve toplam mantar sayı aralığı belirlenmiştir. Hava mikrop kalitesi ölçümleri süresince hava sıcaklığı, bağıl nem değerleri, rüzgâr hızı ve yönü de kaydedilmiştir. Toplam bakteri ve mantar- küf tayini için 328 adet petri plağı kullanılmış, bu plaklarda 4135 koloni aktif örnekleme yöntemiyle, sedimantasyon yöntemiyle ise 33291 koloni sayılmıştır. Aktif örnekleme sonucunda en fazla bakteri miktarı, 20 0C inkübasyon sıcaklığında, Başakşehir istasyonunda 222 kob.M-3 / dk, en fazla mantar miktarı 20 0C inkübasyon sıcaklığında, Başakşehir istasyonunda 286 kob.M-3 / dk olarak kaydedilmiştir. Pasif örnekleme sonucunda en fazla bakteri miktarı, 35 °C inkübasyon sıcaklığında, Bakırköy istasyonunda 9250 kob/ M2 'dk, en fazla mantar miktarı 20 °C inkübasyon sıcaklığında, Başakşehir ve Bakırköy istasyonunda kob/ M2 .dk olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, monthly and seasonal microbial flora of the outdoor ambient air in four different districts of Istanbul was determined by active and sedimentation sampling methods. It is also aimed to determine the effect of industrialization, urbanization and traffic density for the air microbial load in addition to meteorological factors. For this purpose, outdoor air sampling in Bakirkoy, Fatih, Başakşehir and Esenler was performed between April and November 2014. In September 2015, sedimentation (passive) sampling was also done. Air was pumped into isotonic liquid medium (0.9% sterile saline water) by using a vacuum pump. The sedimentation method for sampling was performed by opening the cover of the petri dishes containing a prepared medium. Taken samples were carried in suitable conditions to the laboratory for experimental studies. Standard TTC media the determination of total for bacteria while WORT Agar was used for mold (fungus). The reproduction of total bacteria and fungi was completed in the bacteriological incubator at 350C for 48 h and in the incubator at 200C for 72 h. The colonies formed at the end of this period were counted and total number of bacteria and fungi per unit volume and area were determined. Air temperature, relative humidity, wind speed and direction were also recorded during air quality measurements of microbes. Total bacteria and fungi 328 petri plates were used for determination of mold. In 4135 the colony with active sampling plate, while the sedimentation method 33 291 colonies were counted.Active sampling maximum amount of bacteria as a result, 35 0C at the incubation temperature, Esenyurt station 222 kob.m-3 / min, maximum fungal amount of 20 0C incubation temperature, Esenyurt station 286 kob.m-3 / were recorded in minutes. The maximum amount of bacteria in the passive sampling results, 35 0C at the incubation temperature, Bakırkoy station in 9250 cfu / M2 .dk, most fungal amount of 20 0C incubation temperature, Esenyurt and Bakirkoy station cfu / M2 'dk was recorded.