Unreliable narrator in video games
Video oyunlarda güvenilmez anlatıcı
  1. Tez No: 832285
  2. Yazar: ÖMER CAN SAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez, video oyunlarda güvenilmez anlatıcı kavramının kullanımını derinlemesine incelemektedir. Güvenilmez anlatıcılardan nasıl yararlanıldığı, anlatıcıların özellikleri, güvenilmez anlatıcıların ifşası, güvenilmez anlatıcının interaktiviteye ve oyunun sonlarına olası etkilerini anlamayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında Bastion, Braid, Call of Juarez: Gunslinger, Hellblade: Senua's Sacrifice ve Portal gibi birbirinden oldukça farklı özelliklere sahip altı oyun yakın okuma tekniği ile incelenmiş, analiz edilmiş ve çıkan sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Bu araştırma, video oyunlarında güvenilmez anlatıcı kullanımının karmaşık ve çok yönlü bir fenomen olduğunu ortaya koymaktadır. İncelenen oyunlar, güvenilmez anlatıcının oyun tasarımı, oynanış, görsel ve işitsel unsurlarla entegre bir şekilde kullanıldığını göstermektedir. Sonuç olarak güvenilmez anlatıcının, edebiyat ve sinemada olduğu gibi video oyunlarda da karmaşık bir anlatı tekniği olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca, oyunlardaki güvenilmez anlatıcının, oyun tasarımına ve tasarımcıyla oyuncu arasındaki iletişime nasıl katkı sağladığına dair kapsamlı bilgiler sunmaktadır. Tez, oyun çalışmaları alanında anlatı üzerine yeni bir perspektif sunmakta ve gelecekte daha da nitelikli ve yenilikçi ürünlerin tasarlanmasına yol açacak olan medyanın gücünü ve yapılarını daha iyi anlamamıza yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores in depth the use of the concept of unreliable narrators in video games. It aims to understand how unreliable narrators are utilised, the characteristics of narrators, the disclosure of unreliable narrators, and the possible effects of unreliable narrators on interactivity and game endings. Within the scope of the research, Bastion, Braid, Call of Juarez: Gunslinger, Hellblade: Senua's Sacrifice and Portal, which have quite different characteristics from each other, were examined and analysed with the close reading technique and the results were compared with each other. This research reveals that the use of unreliable narrators in video games is a complex and multifaceted phenomenon. The games analyzed show that the unreliable narrator is integrated with game design, gameplay, visual and auditory elements. As a result, it is revealed that the unreliable narrator is used as a complex narrative technique in video games as in literature and cinema. It also provides comprehensive information on how the unreliable narrator in games contributes to game design and the communication between the designer and the player. The thesis offers a new perspective on narrative in the field of game studies and helps us to better understand the power and structures of the medium, which will lead to the design of even more quality and innovative products in the future.