Elit düzeyde kayak ve snowboard yapan sporcuların heyecan arayışları ile mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between thrill seeking and happiness levels of elite level skiing and snowboarding athletes
  1. Tez No: 832287
  2. Yazar: SERKAN KURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAÇ ERCİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, elit düzeyde kayak ve snowboard yapan sporcuların heyecan arayışları ile mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin saptanması ve elit düzeyde kayak ve snowboard yapan sporcuların heyecan arayışları (KSİHA) ile mutluluk düzeylerini çeşitli değişkenlere göre belirlenmektir. Yöntem: KSİHA ile mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi çeşitli değişkenlere göre saptamayı hedefleyen bu irdeleme nicel verilere dayalı genel tarama modelinde ve ilişkisel tarama modelinde bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini; kayak ve snowboard yapan elit düzeydeki sporcular oluştururken, örneklemini Türkiye Şampiyonası ve Erzurum ve Bursa illerinde yapılan yarışmalarında yarışan elit düzeydeki 14-19 yaş arası kayak ve snowboardcular oluşturmuştur. Araştırmada Oxford mutluluk ölçeği, kayak ve snowboarda ilişkin heyecan arama ölçeği (KSİHAÖ) kullanılmıştır. Normal bir dağılıma sahip olduğu için bu model kullanılırken parametrik testler uygulanmıştır. Analizlerde anlamlılık düzeyi 0,05 (p,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the relationship between the excitement seeking and happiness levels of elite level ski and snowboard athletes and to determine the excitement seeking (KSI) and happiness levels of elite level skiing and snowboarding athletes according to various variables. Method: This analysis, which aims to determine the relationship between CSIH and happiness levels according to various variables, is a study in the general screening model based on quantitative data and the relational screening model. The universe of the research; Elite-level skiers and snowboarders were formed, and the sample consisted of elite-level ski and snowboarders aged 14-19 who competed in the Turkish Championship and in the competitions held in Erzurum and Bursa provinces.In the study, scale form was used as the data collection method. In the first section, there is a personal information form. The second part is the Oxford happiness scale, while the third part is the excitement search scale for skiing and snowboarding. . Since it has a normal distribution, parametric tests were applied when using this model. The significance level was determined as p,05).