Emerging approaches to space settlement design: A study from the perspective of architects
Uzay yerleşkelerinin tasarımında yeni yaklaşımlar: Mimarların bakış açısından bir çalışma
  1. Tez No: 832310
  2. Yazar: HÜSEYİN SELİM KULABEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mimarlık, Science and Technology, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dünya bir gezegen olarak ne bizi ne de atalarımızı hiçbir zaman tam anlamıyla tatmin etmedi ve insanoğlu gözlerini her zaman gökyüzüne dikti. Bu, Jules Verne'nin 'Dünyadan Ay'a', Robert A. Heinlein'in 'Kızıl Gezegen'i ve hatta David Bowie'nin 'Hayat'ı gibi birçok sanat ve edebiyat eserinin ilham kaynağı olan uzay yolculuğu ve keşif gibi fantezilere yol açtı. Ancak son yirmi yıldır bu fanteziler artık yalnızca yaratıcı beyinlerin hayal ürünü değil; uzay hareketliliği, kaynaklar ve belki de en önemlisi insanların yaşayabileceği bir yer için milyar dolarlık bütçeleri olan gerçek projelere dönüştü; bir uzay yerleşkesi. İnsanlığın varlığını Dünya'nın ötesine genişletme arzusunun arttığı bir çağda, uzay yerleşimi tasarımında mimarların rolü önemlidir. Bu konu, teknik uzmanlık, ileri görüşlü düşünme, insan ihtiyaçları ve deneyimlerine dair anlayışın benzersiz bir karışımını gerektiren, keşfedilmemiş bir sınırı temsil ediyor. Estetik, işlevsellik, sürdürülebilirlik ve tasarımı kapsayan çok disiplinli becerileriyle mimarlar, ideal olarak mekanın sert gerçeklikleri ile insanın doğuştan gelen keşfetme ve yaşama arzusu arasında bir köprü oluşturuyor. Uzay yerleşimleri yalnızca teknik başarılar değildir; bunlar insan türü olarak kimliğimizin ifadeleridir.
Özet (Çeviri)
Earth as a planet had never truly satisfied us or our ancestors and humankind has always set their gaze on the skies. This led to fantasies such as space voyage and exploration which was the inspiration behind many works of art and literature like Jules Verne's 'From the Earth to the Moon', Robert A. Heinlein's 'Red planet' and even some music like David Bowie's 'Life on Mars'. However, for the last two decades these fantasies were no longer just mere imagination of creative minds but actual projects with billion-dollar budgets for space mobility, resources and perhaps most essential of all a place in which humans can live; a settlement. In an era marked by the growing aspirations of humanity to expand its presence beyond Earth, the role of architects in space settlement design is required. This subject represents an uncharted frontier, demanding a unique blend of technical expertise, visionary thinking, and an understanding of human needs and experiences. Architects, with their multidisciplinary skills compassing aesthetics, functionality, sustainability, and design, are ideally create a bridge the gap between the harsh realities of space and the innate human desire for exploration and habitation. Space settlements are not just technical achievements; they are expressions of our identity as a species.