Elit basketbolcularda kol ve bacak hacminin çeviklik, reaksiyon ve anaerobik güç değerleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of arm and leg volume with agility, reaction and anaerobic strength in elite basketball players
  1. Tez No: 832309
  2. Yazar: NAZLI GÜLBUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN IŞILDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı, elit Basketbol kadın oyuncularının kol ve bacak hacminin çeviklik, reaksiyon ve anaerobik güç değerleri ile ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmaya 12 elit kadın Basketbol oyuncusu gönüllü olarak katılmıştır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgiler formu, illinois, dikey sıçrama, light trainer el ve ayak reaksiyon testi, kol ve bacak hacmi kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Packagefor Social Sciences) 22.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Tamamlayıcı istatistiksel metotlar (Ortalama, Standart sapma, minimum, maksimum değerler) kullanılmıştır. Normallik testinde örneklem sayısı 12 olduğundan Shapiro Wilk testi uygulandı. Elit kadın Basketbolcuların ortalama değerleri yaş 16 ± 0 yıl; boy 169,66 ± 5,83 cm; vücut ağırlığı 59,08 ± 8,72 kg; BKI 20,44 ± 2,18 kg/m2 olarak hesaplandı. Ayrıca parametrelerin ortalamaları kol hacmi 2871 ± 519,27 lt; bacak hacmi 8503 ± 1230,89 lt; dikey sıçrama testi (anaerobik güç) 4118,768 ± 229,0028 Watt; illinois (çeviklik) testi 18 ± ,55 sn; el reaksiyon testi 34 ± 3,95 tekrar/sn; ayak reaksiyon testi ise 30 ± 3,45 tekrar/sn olarak hesaplandı. Kol ve bacak hacminin, dikey sıçrama, illinois, el ve ayak reaksiyon testleri arasındaki ilişkinin belirlenmesinde pearson korelasyon analizi kullanıldı (p>0,05). Sonuç olarak araştırmada BKİ ile kol hacmi (r=,936; p>0,05) ve bacak hacmi (r=,869; p>0,05) arasında, ayrıca kol hacmi ile bacak hacmi arasında (r=,76; p>0,05) pozitif yönde yüksek ilişki bulundu. Araştırmada kol ve bacak hacminin anaerobik güç parametrelerinde, el ve ayak reaksiyon testlerinde herhangi bir ilişki olmadığı, sadece illinois çeviklik testi ile kol hacmi (r=,339; p>0,05) ve bacak hacmi (r=,55; p>0,05) arasında pozitif yönlü orta düzeyde ilişki tespit edildi
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between arm and leg volume of elite basketball female players with agility, reaction and anaerobic power values. 12 elite female basketball players participated in the research voluntarily. Personal information form, illinois, vertical jump, light trainer hand and foot reaction test, arm and leg volume were used as data collection tools. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 statistical package program was used in the analysis of the data. Complementary statistical methods (mean, standard deviation, minimum, maximum values) were used. Since the sample size was 12 in the normality test, the Shapiro Wilk test was applied. The mean values of elite female basketball players were age 16 ± 0 years; height 169.66 ± 5.83 cm; body weight 59.08 ± 8.72 kg; BMI was calculated as 20.44 ± 2.18 kg/m2. In addition, the mean arm volume of the parameters was 2871 ± 519.27 lt; leg volume 8503 ± 1230.89 lt; vertical jump test (anaerobic power) 4118,768 ± 229,0028 Watts; illinois (agility) test 18 ± .55 sec; hand reaction test 34 ± 3.95 repetitions/sec; foot reaction test was calculated as 30 ± 3.45 repetitions/sec. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between arm and leg volume, vertical jump, illinois, hand and foot reaction tests (p>0.05). As a result, in the study, there was a relationship between BMI and arm volume (r=.936; p>0.05) and leg volume (r=.869; p>0.05), as well as between arm volume and leg volume (r=.76; p. >0.05), a high positive correlation was found. In the study, there was no relationship between arm and leg volume in anaerobic power parameters, hand and foot reaction tests, only the illinois agility test and arm volume (r=.339; p>0.05) and leg volume (r=.55; p>0). ,05) was found to be positively moderately correlated.