Cam tavan sendromunun öğrenilmiş çaresizliğe etkisi: Ankarailinde bir uygulama
The effect of glass ceiling perception on learned helplessness: Anapplication in Ankara comparison of public and private sector
- Tez No: 832353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÖZDE İYİCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın temel amacı kamu ve özel sektör kurumlarında cam tavan algısının Öğrenilmiş çaresizlik sendromuna etkisi karşılaştırılarak, sendromlara maruz kalmış kadın çalışan ve kadın yöneticilerin mevcut durumları, sorunları, kariyer basamaklarına ulaşma yolunda yaşadıkları hakkında bilgi ve veriler sunulacaktır. Cam tavan isminden de anlaşılacağı gibi anlamlandırılması, algılanması ve ifade edilmesi ve hatta ispatlanması güç bir engeldir. Toplumsal hayatta örf ve adetlerle başlayan cam tavanların kız çocuklarını doğdukları evlerden başlayarak çaresiz bırakıldığını ve baskılandığını göstermektedir. Aynı toplum ve aile yaşantısının içerisinde bulunan baba, abi, erkek kardeşler de kadın modeline uygulanmış olan çaresizlik modellerini görerek öğrenmekte ve bu öğretileri de istemsiz olarak çalışma hayatına taşımaktadırlar. Üst düzey pozisyonlara çıkmak isteyen, kariyer basamaklarını tırmanmaya çalışan ve yönetici olmak için gerekli donanıma sahip kadınların cam tavan sendromu ve öğrenilmiş çaresizlik sendromlarına daha çok maruz kaldıkları görülmektedir. Cam tavan sendromu ve öğrenilmiş çaresizlik sendromunun çalışma hayatında en çok kadınlar tarafından algılandığı ancak; erkeklerin de hatırı sayılır düzeyde maruz kaldığı görülmektedir. Bu çalışma TRT Ankara İç Yapımlar departmanı ve bu departmana mal ve hizmet temin eden özel sektör kuruluşlarında çalışan yüzdoksanaltı kişi üzerinde yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre cam tavan sendromu boyutlarından biri olan kişisel tercih ve algılar dışındaki çoklu rol üstlenme, örgüt kültürü ve politikaları, mentör eksikliği, informal iletişim ağları, mesleki ayırım ve stereotipler ile öğrenilmiş çaresizlik arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmaktadır. Cam tavan sendromunun öğrenilmiş çaresizliğe etkisi incelendiğinde ise sadece örgüt kültürü ve politikalarının öğrenilmiş çaresizliği etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to compare the effect of glass ceiling perception on learned helplessness syndrome in public and private sector institutions, and to present information and data about the current situations, problems, and career paths of female employees and female managers who have been exposed to the syndromes. As the name suggests, the glass ceiling is an obstacle that is difficult to interpret, perceive, express and even prove. It shows that glass ceilings, which start with customs and traditions in social life, leave girls helpless and oppress them, starting from the houses they were born in. Fathers, brothers and sisters, who are in the same society and family life, also learn by seeing the helplessness models applied to the female model and involuntarily carry these teachings into working life. It is seen that women who want to rise to senior positions, work for it and have the necessary equipment to be a manager are more likely to encounter this. Glass ceiling syndrome and learned helplessness syndrome are mostly perceived by women in working life, it is seen that glass ceiling syndrome and learned helplessness syndrome are perceived mostly by women in working life, and men are also exposed to a considerable level. This study was conducted on one hundred ninety six employee working in TRT Ankara department and private sector organizations that supply goods and services to this department. According to the results obtained, there are statistically significant relationships between learned helplessness and multi-role taking, organizational culture and policies, lack of mentors, informal communication networks, occupational discrimination and stereotypes, apart from personal preferences and perceptions which are one of the glass ceiling syndrome dimensions. Among the glass ceiling syndrome dimensions, only organizational culture and policies were found to affect learned helplessness.