Determining English teachers' neuromyths about brain functions
İngilizce öğretmenlerinin beyin fonksiyonlarına ilişkin nöromitlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 832357
  2. Yazar: GÜRŞEN ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA DEMİRBULAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YILMAZ VİRLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, K12 seviyesindeki İngilizce öğretmenlerinin beyin fonksiyonları ve beynin öğrenme ile ilişkisine dair nöromitlerini ve belirlenen nöromitlerin kaynaklarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmacı, İngilizce öğretmenlerinin sınıflarda öğrenme süreçlerini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen beyin işlevleri hakkındaki bu nöromitlere sahip olup olmadığını öğrenmek amacıyla, 2021-2022 akademik yılında İstanbul'da görevli 114 İngilizce öğretmeni ile bir anket çalışmasının kullanıldığı betimsel bir çalışma yürütmüştür. Araştırmanın sonuçlarına dayanarak, İngilizce öğretmenlerinin ortalama nöromit puanı 7,33 ve ortalama genel bilgi puanı 9,35 puan olarak tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların 8 nöromit maddesine sahip olduğu bulunmuştur ki bu maddeler arasında yağ asidi takviyelerinin akademik başarıya etkisi, bireysel farklılıkları sağ ve sol beyin farklılıklarıyla açıklanabilmesi, çocukluktaki kritik dönemler, görsel-işitsel-kinestetik öğrenme stilleri, okul öncesi çocukların beyinlerini geliştiren uyaran açısından zengin ortamlar, okuryazarlık becerilerini geliştiren tekrarlı egzersizler, beynin her iki yarımküresinin entegrasyonunu artıran kısa koordinasyon çalışmaları ve son olarak şekerli içecek ve/veya atıştırmalık tüketiminin dikkat üzerindeki etkisi yer almaktadır. Ayrıca, çalışmanın bulgularına göre, İngilizce öğretmenlerinin genel bilgisi ile nöromitleri arasında olumlu bir ilişki tespit edilmiştir. Ancak, İngilizce öğretmenlerin nöromitleri ile mesleki gelişim faaliyetlerine katılımları arasında istatistiksel olarak önemli bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed at determining the neuromyths of English language teachers at K12 level regarding brain functions and its relation to learning together with the sources of these determined neuromyths. In order to find out whether English language teachers have neuromyths about brain functions that affect learning processes directly or indirectly in the classrooms, the researcher tried to apply a descriptive study design in which a questionnaire was used to get quantitative data from 114 English teachers in Istanbul in Turkey during the 2021-2022 academic year. Based on the results of the study, it was found out that teachers of English have a mean score of 7.33 on the belief in neuromyths and a mean score of 9.35 on general knowledge. Also, the findings showed that the participants possessed 8 of the neuromyth items including the effect of fatty acid supplements on academic success, the right and left dominance of the brain explaining the individual differences, critical periods in childhood, VAK learning styles, stimulus-rich environments which develop preschool children's brains, repetitive exercises improving literacy skills, short coordination exercises which increase both hemispheres' integration and lastly, the effect of consumption of sugary drinks and/or snacks on attention. Moreover, according to the study's findings, there was a positive relationship between English teachers' general knowledge about brain functions and neuroeducation and their neuromyths. Finally, there is no statistically significant association between English teachers' neuromyths and their participation in professional development activities.