İngilizce öğretmenlerinin teknoloji kabul düzeyleri ile farklılaştırılmış öğretime yönelik görüşleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between English teachers' technology acceptance levels and their views on differentiated instruction
  1. Tez No: 853781
  2. Yazar: SARE ZEYNEP DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BIKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin eğitim öğretim sürecine dahil olması ve eğitimde kapsayıcılığın artması ile birlikte öğretim süreçleri geleneksel sistemlerden farklı şekilde ilerlemeye başlamıştır. Her öğrencinin en iyi ve uygun şekilde desteklenmesini önceleyen kapsayıcı ve farklılaştırılmış eğitim programları tüm dünyada dikkat çekmektedir. Teknolojinin kullanılması ise İnternet'in kullanımı ile artmış ancak özellikle Covid-19 salgınıyla birlikte eğitimin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. İki kavram da günümüz eğitim sistemleri üzerindeki etkisini sürdürmektedir ve birbirleri ile iç içe geçmiş şekilde bulunmaktadır. Bu araştırmada İngilizce öğretmenlerinin teknoloji kabul düzeyleri, farklılaştırılmış öğretime ilişkin görüşleri belirlenmiş ve cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, kariyer basamakları, eğitim durumları ve görev yapılan kademe değişkenleri ile ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca, İngilizce öğretmenlerinin teknoloji kabul düzeyleri ile farklılaştırılmış öğretime ilişkin görüşleri arasındaki ilişki açıklanmıştır. Veriler Yozgat ilinde devlet okullarında görev yapan 108 İngilizce öğretmeninden toplanmıştır. Araştırma verileri yaş, cinsiyet, mesleki kıdem, kariyer basamakları, eğitim durumları ve görev yapılan kademe bilgilerini içeren Öğretmen Kişisel Bilgi Formu, Öğretmen Teknoloji Kabul Ölçeği (Ö-TKÖ) ve Farklılaştırılmış Öğretime İlişkin Öğretmen Görüşleri Ölçeği (DI-QUEST) ile toplanmıştır. Ölçek verileri IBM SPSS Statistics 26 Paket Programı aracılığı ile analiz edilmiş, Yaş, mesleki kıdem, kariyer basamakları, eğitim durumları, görev yapılan kademe değişkenleri ile ölçek puanlarının karşılaştırılmasında One Way ANOVA, cinsiyet değişkeninin karşılaştırılmasında ise Bağımsız Örneklem T Testi kullanılmıştır. Ek olarak, öğretmenlerin teknoloji kabul düzeyleri ile farklılaştırılmış öğretime ilişkin görüşleri arasındaki ilişkinin saptanmasında Pearson Korelasyon analizi, teknoloji kabul düzeyinin farklılaştırılmış öğretim görüşlerini yordayıp yordamadığına bakılmasında Basit Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; öğretmenlerin teknoloji kabullerinin ve farklılaştırılmış öğretime ilişkin görüşlerinin iyi düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin teknoloji kabul düzeylerinin yaş, mesleki kıdem ve kariyer basamakları ile anlamlı bir ilişkisi olduğu ancak cinsiyet, eğitim durumları ve görev yapılan kademe değişkeni ile anlamlı bir ilişkisi bulunmadığı görülmüştür. Öğretmenlerin farklılaştırılmış öğretime ilişkin görüşlerinin ise cinsiyet ve mesleki kıdeme göre farklılık gösterdiği ancak kariyer basamakları, eğitim düzeyleri ve görev yapılan kademeye göre incelendiğinde anlamlı bir farklılık göstermediği bulunmuştur. Bunun yanında öğretmenlerin teknoloji kabul düzeyleri ile farklılaştırılmış öğretime ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu ve öğretmenlerin teknoloji kullanım düzeylerinin farklılaştırılmış öğretime ilişkin görüşlerinin önemli bir yordayıcısı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
With the inclusion of information and communication technologies in the education and training process and the increase in inclusiveness in education, teaching processes have started to progress differently from traditional systems. Inclusive and differentiated education programs that prioritize supporting each student in the best and most appropriate way attract attention all over the world. The use of technology has increased with the use of the Internet, but has become an indispensable element of education, especially with the Covid-19 pandemic. Both concepts continue to have an impact on today's education systems and are intertwined with each other. In this study, English language teachers' technology acceptance levels and their views on differentiated instruction were determined and their relationship with the variables of gender, age, professional seniority, career stages, educational background and level of employment was examined. In addition, the relationship between English teachers' technology acceptance levels and their views on differentiated instruction was explained. Data were collected from 108 English teachers working in public schools in Yozgat province. The research data were collected with the Teacher Personal Information Form including age, gender, professional seniority, career stages, educational background and level of employment, Teacher Technology Acceptance Measure (T-TAM), and Teacher Opinions on Differentiated Instruction Scale (DI-QUEST). Scale data were analyzed with IBM SPSS Statistics 26 Package Program, One Way ANOVA was used to compare the scale scores with the variables of age, professional seniority, career stages, educational status, and level of employment, and Independent Sample T Test was used to compare the gender variable. In addition, Pearson Correlation Analysis was used to determine the relationship between teachers' technology acceptance levels and their views on differentiated instruction, and Simple Regression Analysis was used to determine whether technology acceptance levels predicted their views on differentiated instruction. As a result of the research, it was found that teachers' technology acceptance level and their views on differentiated instruction were at a good level. It was found that teachers' technology acceptance levels had a significant relationship with age, professional seniority and career level, but not with gender, educational status and level of employment. It was found that teachers' views on differentiated instruction differed according to gender and professional seniority, but there was no significant difference according to career steps, education levels and level of employment. In addition, it was found that there was a significant relationship between teachers' technology acceptance levels and their views on differentiated instruction and that teachers' level of technology use was a significant predictor of their views on differentiated instruction.