Uzman erbaşlarda yorgunluğun piyade tüfeği ile güç kazandırma atışına etkisi
Effect of fatigue on power shooting with infantry riffle in specialist soldiers
- Tez No: 832366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, jandarma uzman erbaşlarda yorgunluğun piyade tüfeği ile güç kazandırma atışına etkisini incelemektir. Çalışmaya, Iğdır ili Jandarma Genel Komutanlığı'nda görevli toplam 35 erkek uzman erbaş gönüllü olarak katılmıştır. Yorgunluğun belirlenmesinde, laktat ve kalp atım hızı (KAH) parametreleri kullanılmıştır. Katılımcıların atış isabet oranlarında yorgunluğun herhangi bir etkisinin olup olmadığını belirlemek için iki farklı ölçüm yapılmıştır. İlk ölçümde, katılımcılara herhangi fiziksel aktivite yaptırılmadan dinlenik KAH ve kan laktat değerleri alınmış, daha sonra 200 metreden yatarak G3 piyade tüfeğiyle desteksiz, diz hedefine üç (3) atış yapmışlardır. İkinci ölçümde ise 4250 gram ağırlığındaki G3 piyade tüfeği ile yapılan 1000 metre koşusundan hemen sonra katılımcıların (KAH) ve laktat değerleri yeniden alınmış ve desteksiz 200 metreden yatarak diz hedefine üç atış yapmışlardır. Atış başarısı 200 m mesafeden hedefe yapılan atışlardaki isabet oranı değerlendirilerek yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için değişkenler normal dağılıma uygunluğu görsel (histogram ve olasılık grafikleri) ve analitik (Shapiro-Wilk Testi) yöntemlerle, varyansların homojenliği varsayımı Levene testi kullanılarak belirlenmiştir. Tanımlayıcı istatistikler, normal dağılmayan nicel değişkenler için çeyrekler arası genişlik (IQR) ve medyan olarak ifade edilirken, normal dağılan nicel değişkenler için ortalama ve standart sapma olarak ifade edilmiştir. İkiden fazla grubun (atış kategorileri) karşılaştırılması için parametrik test varsayımını sağlayan değişkenlerde tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Laktat ve KAH için ilk ve son ölçümlerdeki karşılaştırmalarda parametrik test varsayımlarını sağlamadığı için Wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testi kullanılmıştır. Ön ve son test atış başarısı arasındaki ilişkiyi incelemek için Marjinal homojenlik testi yapıldı. Parametrik test varsayımları karşılamayan değişkenler açısından ön ve son test atış başarısı arasındaki farklılıkları incelemek için Kruskal Wallis H testi kullanıldı ve daha sonra evrensel olarak anlamlı değişkenler için ikili karşılaştırmalarda Conover testi kullanıldı. Nicel değişkenler arasında korelasyonları incelemek için Spearmanın sıra korelasyon katsayısı kullanıldı. Analiz sonuçlarına göre, katılımcıların kalp atım hızları ve laktik değerleri bakımından ön ve son test sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu (p < 0.05), son test ölçümlerindeki KAH ve kan laktat değerlerinin arttığı ve 1000 metre koşusundan sonra atış isabet oranlarında bir azalma olduğu elde edilmiştir. Sonuç olarak, uzman erbaşlarda yorgunluğun (KAH ve kan laktat değerleri) atış isabet oranını olumsuz etkilediği ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of fatigue on the power-up shot with an infantry rifle in gendarmerie specialist sergeants. A total of 35 male specialists working in the Gendarmerie General Command of Iğdır province participated in the study voluntarily. Lactate and heart rate (HR) parameters were used to determine fatigue. Two different measurements were made to determine whether fatigue had any effect on the shooting accuracy of the participants. In the first measurement, the resting HR and blood lactate values were taken without any physical activity, then they lay down from 200 meters and fired three (3) shots at the knee target unsupported with a G3 rifle. In the second measurement, the (HR) and lactate values of the participants were taken again immediately after the 1000-meter run with the G3 infantry rifle weighing 4250 grams, and they fired three shots at the knee target while lying unsupported from 200 meters. Shooting success was determined by evaluating the hit rate of the shots fired from a distance of 200 m from the target. In order to evaluate the data, the conformity of the variables to the normal distribution was determined by visual (histogram and probability graphs) and analytical (Shapiro-Wilk Test) methods, and the homogeneity of variances assumption was determined using Levene's test. Descriptive statistics are expressed as interquartile range (IQR) and median for non-normally distributed quantitative variables, and as mean and standard deviation for normally distributed quantitative variables. For the comparison of more than two groups (shot categories), one-way ANOVA test was used for the variables providing the parametric test assumption. For lactate and HR, the Wilcoxon paired-sample test was used, as it did not provide the parametric test assumptions in the comparisons at the first and last measurements. Marginal homogeneity test was performed to examine the relationship between pre-test and post-test shooting success. The Kruskal Wallis H test was used to examine the differences between pre- and post-test shooting success in terms of variables that did not meet the parametric test assumptions, and then the Conover test was used for pairwise comparisons for universally significant variables. Spearman rank correlation coefficient was used to examine correlations between quantitative variables. According to the results of the analysis, there was a statistically significant difference between the pre- and post-test results in terms of heart rate and lactic values of the participants (p < 0.05), ıt was found that the HR and blood lactate values in the post-test measurements increased and there was a decrease in the shooting accuracy after the 1000-meter run. As a result, it can be argued that fatigue (HR and blood lactate values) in expert sergeants negatively affects shooting success.