Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri ÜniversiteHastanesi dahili Yoğun bakım ünitesinde yatanhastalarda nötrofil/lenfosit oranı, anemi vetrombositopeninin mortalite üzerine etkisi
Afyonkarahisar health sciences Universitythe effect of neutrophil/lymphocyte ratio, anemiaand thrombocytopenia on mortality in patientsinstalled in the intensive care unit of the hospital
  1. Tez No: 832368
  2. Yazar: SULTAN TATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA ORHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Yoğun bakım ünitelerinde yatan hastalarda mortalite oranları yüksektir. Mortalite oranlarını azaltmak için araştırmalar yapılmaya devam edilmektedir. Çalışmamızda yoğun bakım hastalarında hemogram parametrelerinden nötrofil/lenfosit oranı, anemi ve trombositopeninin mortalite üzerine etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç–Yöntem: Retrospektif olarak yapılan bu çalışma, Ocak 2019-Aralık 2020 tarihleri arasında Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversite Hastanesi Dahili Yoğun Bakım Ünitesinde takip edilen 117 erkek (%53,2) ve 103 kadın (%46,8) olmak üzere 220 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmamıza; 18 yaş ve üzeri, 90 yaş ve altı tüm hastalar dahil edilirken; malignite tanısı olan hastalar ve 48 saatten daha az süre yoğun bakımda kalan hastalar dahil edilmemiştir. Hastaların yoğun bakım ünitesine yatış sırasında bakılan tam kan sayımında; nötrofil, lenfosit, nötrofil/lenfosit oranı, hemoglobin ve trombosit değerleri, biyokimya tetkiklerinde; C-reaktif protein, kreatinin, bilirubin, ALT, prokalsitonin değerleri, koagülasyon testlerinde fibrinojen ve INR değerleri not edilmiştir. Yatış anındaki APACHE II ve SOFA skorları hesaplanmıştır. Bu değerlerin mortalite ile ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca nötrofil/lenfosit oranı, anemi ve trombositopeninin sağkalım üzerine etkisine bakılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda 117 erkek (%53,2) ve 103 kadın (%46,8) olmak üzere 220 hasta değerlendirildi. Hastaların medyan yaşı 72 yıldı (IQR=18,75). Hastaların %88,18'inde (n:194) eşlik eden hastalık mevcuttu. En sık görülen eşlik eden hastalıklar hipertansiyon (%42,7; n:94), diabetes mellitus (%30,4; n:67), koroner arter hastalığı (%30,4; n:67), serebrovasküler hastalıklar (%23; n:51), kronik böbrek hastalığı (%16,3; n:36) olarak saptandı. Hastaların en sık yoğun bakıma yatış nedeni sepsis idi (%29,5). Sepsisin mortaliteyi etkilediği tespit edildi (p=0.003). Diğer yoğun bakım ünitesine yatış nedenleri ise sırasıyla; akut serebrovasküler hastalıklar (%22,2), akut akciğer hastalıkları (%16,3) ve akut böbrek hastalıklarıdır (%13,1). Çalışmaya alınan hastaların %59,1'unda anemi saptandı. Aneminin cinsiyete göre sağkalıma etkisine bakıldığında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Çalışmaya alınan hastaların %27,27'sinde trombositopeni saptandı. Bu hastaların %73,3 ü exitus olurken %26,7'sı taburcu edilmiştir (p=0,02). Trombositopenin sağkalım üzerinde anlamlı etkisi olduğu görüldü (p=0.01). Nötrofil/lenfosit oranının yaşam süresi üzerine etkisi istatiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0,571). Sonuç: Çalışmamızın sonucunda, yoğun bakım hastalarında hemoglobin ve trombosit değerlerinin mortalite üzerinde etkili olduğu görüldü. Nötrofil/lenfosit oranı ve aneminin sağkalım üzerine etkisi olmadığı görülürken, trombositopeninin mortalite ve sağkalım üzerine istatiksel olarak anlamlı etkisi olduğu görüldü. Bundan dolayı yoğun bakım ünitelerinde kolay ulaşılabilen tetkiklerden olan tam kan sayım parametrelerinin, mortalite öngörülmesinde önemli belirteçler olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Mortality rates are high in patients hospitalized in intensive care units. Research continues to reduce mortality rates. In our study, hemogram in intensive care patients parameters of neutrophil /lymphocyte ratio, anemia and thrombocytopenia. It was aimed to evaluate the effects on mortality . Material–Methods: This retrospective study was conducted with 220 patients, 117 men (53.2%) and 103 women (46.8%), who were followed up in Afyonkarahisar Health Sciences University Hospital Internal Intensive Care Unit between January 2019 and December 2020. has been carried out. Our work; While all patients aged 18 and over, 90 years and under were included; Patients with a diagnosis of malignancy and patients staying in the intensive care unit for less than 48 hours were not included. In the complete blood count of the patients during their admission to the intensive care unit; neutrophil, lymphocyte, neutrophil /lymphocyte ratio, hemoglobin and platelet values, in biochemistry studies; Creactive protein, creatinine, bilirubin, ALT, procalcitonin values, fibrinogen and INR values in coagulation tests were noted. APACHE II and SOFA scores at admission were calculated. The relationship of these values with mortality was examined. In addition, neutrophil/lymphocyte ratio, anemia and thrombocytopenia The effect on survival was examined. Results: In our study, 220 patients, 117 men (53.2%) and 103 women (46.8%), were evaluated. The median age of the patients was 72 years (IQR=18.75). Concomitant disease was present in 88.18% (n:194) of the patients. The most common comorbidities are hypertension (42.7%; n:94), diabetes mellitus (30.4%; n:67), coronary artery disease (30.4%; n:67), cerebrovascular diseases (23%; n:51), chronic kidney disease (16.3%; n:36) was detected. The most common reason for admission to the intensive care unit was sepsis (29.5%). Sepsis mortality It was found that it affected (p=0.003). The reasons for hospitalization in the other intensive care unit are respectively; acute cerebrovascular diseases (22.2%), acute lung diseases (16.3%) and acute kidney diseases (13.1%). Anemia was detected in 59.1% of the patients included in the study. When the effect of anemia on survival by gender was examined, no significant difference was found. Thrombocytopenia was found in 27.27% of the patients included in the study. While 73.3% of these patients exited , 26.7% were discharged (p=0.02). Thrombocytopenia it was found to have a significant effect on survival (p=0.01). The effect of neutrophil /lymphocyte ratio on survival was not statistically significant ( p=0.571 ). Conclusion: As a result of our study, it was seen that hemoglobin and thrombocyte levels were effective on mortality in intensive care patients. While neutrophil/lymphocyte ratio and anemia had no effect on survival, thrombocytopenia It was found that there was a statistically significant effect on mortality and survival. Therefore, we think that complete blood count parameters, which are easily accessible in intensive care units, can be used as important markers in the prediction of mortality.