Development of spectrophotometric methods for the determination of amino drug compounds in pharmaceutical preparatio ns by molecular absorption. UV-VIS spectrophotometer
Farmasötik hazırlıklarındaki (amino ilaç bileşiklerinin) moleküler sorsiyon ile belirlenmesi için spektrofotometrik yöntemlerin geliştirilmesi. UV-VIS spektrofotometre
- Tez No: 832370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKEN ESRA DEMİRDÖĞEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ QABAS NAJİ RASHID
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Eczacılıkta ilaç ve miktarının belirlenmesi için yeni, duyarlılığı yüksek ve etkin bir yaklaşımın geliştirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışmada sodyum diklofenik ve tiamin hidroklorür için spektrofotometrik yöntem geliştirilmiştir. Her iki suda çözünür ilaç da 600 nm ve 441 nm dalga boyunda maksimum absorbans verir. Geliştirilen yöntemin oldukça hassas olduğu ve elde edilen nihai ürünün varlığını ve miktarını tam olarak belirlemeye yetecek kadar ölçüm elde etmek için uzun süre stabil kaldığı görülmüştür. Geliştirilen yöntem Beer Yasasına uyduğu için 0,8-16 µg/ml aralığındaki sodyum diklofenik ve 2,4-60 µg/ml aralığındaki tiamin hidroklorürü doğru olarak tespit edebildiğimiz saptanmıştır. Molar absorpsiyon değerleri, sodyum diklofenik için 2,8756 Lmol-1 cm-1 ve 0,0110 µg.cm-2 ve tiamin hidroklorür için 8,526103 lmol-1cm-1 ve 0,0390 µg/ml sandell duyarlılık indeksi ölçüldü. Geliştirilen yöntem, diklofenak sodyum ve tiamin hidroklorürün farmasötik müstahzarlarda (farmasötik tabletler ve kapsüller) tayini için 98.4-99.9 % tekrarlanabilirlik ile başarıyla uygulandı.
Özet (Çeviri)
For the determination of drug and its quantity in pharmaceutics, there was a eed of development of new, highly sensitive, and effecient approach. İn this study, spectrophotometric method was developed for sodium diclofenic and thiamin hydrochloride. Both water soluble drugs give maximum absorbance at 600 nm and 441 nm of wavelength. İt was found that, developed method is highly sensitive and obtained final product is stable for long time to get enough measurment to determine its presence and quantity precisely. İt was found that, we can detect sodium diclofenic in the range between 0.8-16 µg/ml and thiamin hydrochloride 2.4-60 µg/ml accurately, as the developed method obey the Beer's Law. The molar absorption values, the sandell sensitivity index of 2.8756 Lmol-1 cm-1 and 0.0110 µg.cm-2 for sodium diclofenic and 8.526103 lmol-1cm-1 and 0.0390 µg/ml for thiamin hydrochloride was measured. The developed method was successfully applied for the determination of diclofenac sodium and thiamin hydrochloride in pharmaceutical preparations (pharmaceutical tablets and capsules) with reproducibility ranged of 98.4-99.9 %.