Dolgu barajların dinamik analizi
- Tez No: 8324
- Danışmanlar: PROF. DR. A. AYDIN DUMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmada, dolgu barajların deprem sırasındaki davra nışı incelenmiş ve depreme davranış hesaplarında kullanılan yöntemler hakkında bilgiler verilmiştir. Nümerik uygulama olarak Armağan Barajında sonlu eleman kayma kiriş modelleri üzerinde analizler yapılmış, teorik doğal titreşim modları hesaplanmaya çalışılmıştır. Analizler de malzemenin lineer davrandığı kabul edilmiş ve iki boyutlu sonlu eleman analizi düzlem şekil değiştirme halinde yapıl mıştır. Baraj malzemesi hakkında uygun veriler olmadığından, he saplarda kullanılan malzeme özellikleri, yayınlanmış çalış malardaki benzer malzemelerden alınmıştır. Dolgu ya da çekir dek bölgesindeki değişik malzeme kullanımının doğal frekans ları nasıl etkileyeceği incelenmiştir. Barajın depreme karşı davranışı, maksimum ivmesi 0.33 g olan El-Centro 1940 depremine ait spektrum eğrileri kullanı larak hesaplanmaya çalışılmıştır. Barajın iki boyutlu sonlu eleman kayma kirişi toplanmış kütle modelleri üzerinde yapılan analizlerin sonuçları karşı laştırılmış ve toplanmış kütle yöntemi baraj davranışı hak kında genel bilgi edinmede pratik bir yöntem olarak önerilmiş tir. vii
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, dynamic response analysis of embankment dams to earthquakes was performed and different methods for such a analysis are explained. For the numerical analysis, the Armağan dam was chosen and two dimensional finite element method and shear beam analysis were conducted; theorical natural frequencies were calculated. In the analysis, it was assumed that the material behave linear elasticially and the two dimensional finite element model employed is of in plane-strain type. Since there was no detail knowledge avaible for the data of material of the dam, the data used for the material in the calculation is collected from the published work of similar kind. A parametric study was performed on the influence of different material used both in filled and core region on natural frequencies. The dynamic response of dam has been attained by using the spectrum curves of the El-Centro, 1 940, earthquake with a maximum ground acceleration of 0.33 g. The results obtained from both finite elemant and shear beam lumped mass models were compared; and it was conculeted that the latter model could give a satisfactory practical information as far as the general dynamic behaviour of dams were concerned. Vlll