Beton ağırlık ve dolgu barajların statik ve dinamik analizi ve düğüm noktası sayısının sonuçlar üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 22222
  2. Yazar: MURAT TERCANLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BASRİ ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada, beton ağırlık ve dolgu barajların statik ve dinamik analizleri yapılarak, değişik yükleme durumlarında ve yük konbinezonlarında yapı davranışları incelenmiştir. Sayısal çözümlerde beton ağırlık barajlara örnek olarak Sarıyar barajı alınmıştır. Daha önce statik ve dinamik analizi yapılan bu barajda düğüm noktası sayısındaki artım ve değişik yükleme durumlarında yapının davranışı analiz edilmiştir. Erzincan barajı ise toprak dolgu barajlara örnek olarak incelenmiştir. Dolgu barajlara örnek olarak seciler Erzincan barajı 1. dereceden deprem bölgesinde olması nedeniyle dinamik analiz açısından önem arzetmektedir. Söz konusu barajın inşaatına 1991 yılında başlanmıştır. Barajlarda statik ve dinamik analiz yapılırken iki boyutlu sonlu elemanlar yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem ve depremler hakkında kısa bilgiler verilerek son bölümde her iki barajın statik ve dinamik analiz sonuçları karşılaştırılmıştır. Dinamik analizde, 1940 El-Centro depremi kuzey-güney bileşeninin 0.339 g maksimum yer. ivmesi alınarak Housner tarafından geliştirilen ortalama ivme spektrumu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The topic of this study is the static and dynamic analysis of dams. This study includes seven chapters. The first chapter presents the statement of topic, purpose of the study, methodology, limitations and plan of organization. In the second chapter general characterics of the dams are reviewed to provide background information. In the third chapter the methodology of finite elements is explained. The features of the SAP80 is offered in the fourth chapter. The next two chapters deal with the static and dynamic analysis of two dams; in the fifth chapter Sariyar Dam, in the sixth chapter Erzincan Dam is studied. Chapter seven presents the analysis of the results. In this study, the static and dynamic analysis of concrete gravity and embarkment dams has been made and in different loading situations and in different loading combinations behavior of the construction has been examined. In numeric resolutions Sariyar Dam has formed an example to concrete gravity dams and Erzincan Dam has been used as a sample to embarkment dams. Since Erzincan Dam is located in the first grade earthquake area is considered very important with the particular consideration of dynamic dams. The establishment of this dam has been started in 1991. While making static and dynamic analysis of dams two dimensional finite elements model has been made. In the dynamic analysis, taking into account the 0.33 g maximum ground acceleration of north-south component of El-Centro Earthquake, in 1940, the design spectrum developed by Housner has been considered.