Platin içeren katalizörlerde düşük temparatür karbonmonoksit oksidasyonunun incelenmesi
Investigation of low-temperature carbonmonoxide oxidation over platinum-containing catalysts
- Tez No: 83241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Platin İçeren Katalizörlerde Düşük Temperatür Karbonmonoksit Oksidasyonunun İncelenmesi Bu çalışmada, düşük temperatürdeki (25 ± 1°C) ve yüksek basınçtaki (1.40 bar) karbon monoksit oksidasyonu incelenmiştir. Kullanılan katalizörler başlıca, platin/silisyum oksit, platin/mangan oksit/silisyum oksit, platin/mangan oksit, mangan oksit ve silisyum oksit katalizörleridir. Platin esaslı katalizörler yaş emdirme metoduyla hazırlanmıştır. Reaksiyonlar, borudan yapılmış sabit yataklı U şeklinde bir reaktör içerisinde gerçekleştirilmiştir. Reaktör bir fırın içerisine yerleştirilmiş ve dPID (diferansiyel Proporsiyonel + integral + Diferansiyel) tipi bir kontrol ediciyle sıcaklık kontrolü sağlanmıştır. Reaktöre giren ve çıkan gazların analizi, gaz kromatografisi ve kütle spektrometresi ile gerçekleştirilmiştir. Taşıyıcı gaz olarak helyum kullanılmış olup, kromatografinin çıktıları HP Chemstation programı ile entegre edilmiştir. Literatürde yer alan diğer katalizörlerle bu çalışmada yer alan katalizörlerin etkinlikleri karşılaştırılmış ve yaş emdirme metoduyla hazırlanan katalizörlerin düşük çalışma sıcaklığına rağmen yüksek aktivite gösterdiği anlaşılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of Low-Temperature Carbonmonoxide Oxidation over Platinum-Containing Catalysts In this study, carbon monoxide oxidation is investigated at a low temperature (25 ± 1°C) and at a high pressure(1.40 bar). The catalysts used in these experiments are mainly platinum/silica, platinum/manganese oxide/silica, platinum/manganese oxide, manganese oxide and silica catalysts. Platinum based catalysts are prepared by wet impregnation method. The reactions are carried out in a differential fixed bed reactor (U-shaped). The reactor is placed in an oven and controlled by a dPID (differential Proportional + Integral + Differential) controller. The gases entering and leaving the reactor are analyzed by a gas chromatograph and a mass spectrometer. Helium is used as carrier gas. The chromatoraph' s output signals are integrated by HP Chemstation program. Although the operating temperature is low, the platinum catalysts, which are prepared by wet impregnation method, have shown higher activities than the other catalysts which we have found in the literature. VII