Integrating 7D BIM modeling into construction project management to optimize and control sustainability principles: A case study in Iraq
- Tez No: 832429
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu yüksek lisans çalışması, inşaat sektöründe 7D BIM modeli teknolojisinin kullanılmasının, sektör daha sürdürülebilir hale getirilmesi ve karbonhidrat emisyonlarını ve diğer zararlı şeylerin en az indirilmesi için kullanılmasının kritik rollerini ve olumlu varlıkları analiz etmeye ve incelemeye yöneliktir. Araştırma, Kraliyet Bağdat'a yönelik bir bina projesine ilişkin örnek olay çalışmalarına dayanıyordu. Bu projede kullanılan yapı malzemelerinin metraj alımı elle ve REVİT kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca bu projenin daha sürdürülebilir olması için atılabilecek en kritik adımların neler olduğunu REVIT 7D eğitiminde öğrenmek amacıyla bulabilirsiniz. Sonuçlar, REVIT yazılım aracını da içeren BIM teknolojisinin, bu vakanın ele alınan ticari proje gibi büyük inşaat projelerinin yönetimini kolaylaştırmada kritik bir rol oynadığı ve daha iyi zaman, maliyet ve çaba yönetimi için olumlu bir gerekçe ortaya çıkardığı ortaya çıktı. doğruluk oranları yaklaşık %90,7 ila %99,9 arasındadır. Bu ürünün sunduğu ürünlerin çeşitli insan hataları ve programlama hataları olmadan hızlı ve verimli bir şekilde iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Dolayısıyla işlevsel REVIT yazılım aracını da içeren bu BIM uygulamalarının modern inşaat projelerinin geleceği olduğu değerler. REVIT yazılım aracının kullanılması, çeşitli inşaat malzemelerinin miktarının tahmin edilmesinde önemli doğruluk, performans ve dağıtım bölümleri sağlanması; Manüel miktar alımıyla karşı miktar miktarı alımı için gereken optimum düzeyde sürümü, performans ve maliyet etkinliği sağlanır. . Royal Baghdad projesinde 7D BIM teknolojisinin kaydedilmediği, karbon emisyonları da dahil olmak üzere olumsuz hava koşullarının devam ettiği ve olası bazı zorlu sorunları yönetebildiği belirtiliyor.
Özet (Çeviri)
This master's study was directed to analyze and look into the critical roles and positive effects of using 7D BIM model technology in the construction industry to make it more sustainable and minimize carbon dioxide emissions and other things that are bad for the environment. The research was based on a case study of a building project for the Royal Baghdad. Quantity take-off of the building materials used in this project was done by hand and with the help of REVIT. Furthermore, the REVIT 7D modeling was implemented to find out what are the most critical steps that can be taken to make this project more sustainable. The results revealed that the BIM technology, including the REVIT software tool, plays a critical role in facilitating the management of large construction projects, like the commercial one considered in this case study, offering a positive rationale for better time, cost, and effort management, with accuracy rates between approximately 90.7% and 99.9%. Implementing this innovative technology could help complete the required work quickly and efficiently without various human mistakes and calculation errors. Thus, it can be said that these BIM applications, including the functional REVIT software tool, are the future of modern construction projects. Employing the REVIT software tool provided significant accuracy, performance, and reliability rates in estimating the quantity of various construction materials, offering optimum levels of reliability, performance, and cost-effectiveness required for the quantity take-off compared with the manual quantity take-off. Considering the 7D BIM technology in the Royal Baghdad project can manage some challenging issues that may cause adverse environmental impacts, including carbon emissions.