İlköğretim matematik öğretmen adaylarının matematiksel etkinlik kavramı ve etkinliklerle öğretime yönelik görüşlerinin incelenmesi
Investigation of primary school mathematics teacher candidates' opinions on the concept of mathematical activity and teaching with activities
- Tez No: 832428
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY AGAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada ilköğretim matematik öğretmen adaylarının matematiksel etkinlik algıları, yapılandırmacılık doğrultusunda etkinlik temelli öğretim düşünceleri ve etkinliğin başarıyla uygulanabilmesine ilişkin düşünceleri incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama deseni benimsenmiştir. Çalışmanın verileri öğretmen adaylarına ME211 kodlu Matematik Öğretiminde Etkinlik Geliştirme dersi kapsamında dönem başında bir etkinlik değerlendirme formu doldurtularak toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği lisans programına kayıtlı olan ve 2021-2022 eğitim öğretim yılı güz döneminde ilk kez ME211 kodlu Matematik Öğretiminde Etkinlik Geliştirme dersine kayıt yapmış olan 66 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Elde edilen verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Bu kapsamda nitel veri analiz programlarından biri olan MAXQDA 2020 nitel veri analizi programı kullanılmıştır. Burada kodlar oluşturulurken bazı kodlar literatürde bulunurken bazıları öğretmen adaylarının algılarını yansıtacak biçimde oluşturulmuştur. Oluşturulan kodlardan birbiriyle ilişkili olanlar uygun kategori altında toplanmıştır. Elde edilen bulgulara göre katılımcıların etkinlik algılarında farklılıklar olduğu görülmüştür. Yapılandırmacılık doğrultusunda etkinliklerle öğretimin faydalı olduğunu düşünüp daha çok aktif olmayı, kalıcı ve etkili öğrenmeyi sağladığını ifade etmişlerdir ve bir etkinliğin başarıyla uygulanabilmesi için etkinliğin amaç, yönergeler, materyal, öğrenci sorumlulukları, kapsayıcılık ve zaman gibi birçok kriterinden bahsettikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, primary school mathematics teacher candidates' perceptions of mathematical activity, their thoughts on activity-based teaching in line with constructivism, and their thoughts on the successful implementation of the activity were examined. A descriptive survey design, one of the qualitative research methods, was adopted in the research. The data of the study were collected by having prospective teachers fill out an activity evaluation form at the beginning of the semester within the scope of the“Developing Activity in Mathematics Teaching”course coded ME211. The study group of the research was students who were enrolled in Gaziantep University Faculty of Education Primary Mathematics Teaching undergraduate program and ıt consists of 66 teacher candidates who enrolled in the ME211 course,“Developing Activity in Mathematics Teaching”, for the first time in the fall semester of the 2021-2022 academic year. Content analysis was used to analyze the data obtained. In this context, MAXQDA 2020 qualitative data analysis program, one of the qualitative data analysis programs, was used. While the codes were created here, some codes were found in the literature, while others were created to reflect the perceptions of teacher candidates. Among the codes created, those that were related to each other were grouped under the appropriate category. According to the findings, it was observed that there were differences in the effectiveness perceptions of the participants. They thought that teaching with activities in line with constructivism was beneficial and stated that it enabled them to be more active and provide permanent and effective learning, and it was revealed that they mentioned many criteria such as purpose, instructions, material, student responsibilities, inclusiveness and time for the successful implementation of an activity.