TRT çocuk kitaplık uygulamasındaki e-kitapların temel kavramlara yer verme durumunun incelenmesi
Research on e-books including basic concepts in TRT children's library application
  1. Tez No: 832437
  2. Yazar: GÜLAY GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Araştırmada, TRT Çocuk Kitaplık uygulamasında bulunan, okul öncesi dönem çocuklarına yönelik hazırlanmış olan e-kitaplarda temel kavramların yer alıp almaması durumunun incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, akıllı cihazlara ücretsiz olarak indirilebilen TRT Çocuk Kitaplık uygulamasında yer alan okul öncesi döneme yönelik 229 adet e-kitap oluşturmaktadır. Doküman analizine dayalı nitel bir çalışma olan bu araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanan“TRT Çocuk Kitaplık E- Kitap Künye Formu”ve“Kavram Kontrol Listesi”kullanılmıştır. 2023 yılının Aralık- Haziran aylarında araştırmacı tarafından toplanan verilerin çözümlenmesinde betimleyici analiz yöntemlerinden faydalanılmıştır. Sonuç olarak; İncelenen e-kitap arşivinin 2013 MEB Okul Öncesi Eğitim Programında yer alan kavram listesinde bulunan kavramları büyük oranda desteklediği görülmüştür. E-kitaplarda yer alan temel kavram kategorileri ayrıntılı incelendiğinde en fazla zaman kategorisi kavramlarının yer aldığı sonrasında sırayla zıt, yön/mekanda konum, duygu, sayı/sayma, duyu, boyut, miktar ve renk kategorisi kavramlarının yer aldığı sonucuna ulaşılmıştır. İncelenen e- kitaplarda geçen kavramların görsel karşılıklarının ve metin içi açıklamalarının ise kısıtlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine whether the e-books prepared for preschool children in the TRT Children's Library application include basic concepts or not. The study group of the research consists of 229 e-books for preschool children in the TRT Children's Library application, which can be downloaded free of charge to smart devices. In this qualitative study based on document analysis,“TRT Children's Library E-Book Imprint Form”and“Concept Checklist”prepared by the researcher were used. In December-June 2023, descriptive analysis methods were used to analyse the data collected by the researcher. As a result, it was seen that the e-book archive examined supported the concepts in the concept list in the 2013 MEB Preschool Education Programme to a great extent. When the basic concept categories in the e-books were examined in detail, it was concluded that the concepts in the time category were the most common, followed by the concepts in the opposite, direction/location in space, emotion, number/counting, sense, size, quantity and colour categories, respectively. It was observed that the visual equivalents and in-text explanations of the concepts in the e-books examined were limited.