Relationships of cyberbullying victims' social status, physical attractiveness, and evaluators' sexism with victim blame: The moderating effect of victim gender
Siber zorbalık mağdurlarının sosyal statüsü, fiziksel çekiciliği ve değerlendiricinin cinsiyetçiliğinin mağdur suçlama davranışı ile ilişkileri: Mağdur cinsiyetinin düzenleyici rolü
  1. Tez No: 832438
  2. Yazar: HAZAL HİÇCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI GÖNCÜ KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Siber zorbalık, zarar verme niyetiyle internet üzerinden gerçekleştirilen saldırgan davranışlar olarak tanımlanmaktadır (Novo vd., 2014: 95). Siber zorbalık olaylarında, istismarın şiddeti ve mağdur tarafından paylaşılan içeriğin niyeti, gözlemcilerin mağduru suçlama tutumlarını etkilemektedir (Hand vd. 2021; Scott vd. 2020: 5). Siber zorbalık vakalarında hem mağdurların hem de olaya tanık olanların özellikleri ve eğilimleri ile mağduru suçlama tutumları arasındaki ilişkileri inceleyen az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın birincil amacı, mağdurun sosyal statüsünün, fiziksel çekiciliğinin ve katılımcıların cinsiyetçiliğinin mağduru suçlama tutumları ve hedeflere yönelik tepkilerin içeriğinin algılanan şiddeti üzerindeki etkilerini araştırmaktır. İkinci olarak, mağdur cinsiyetinin katılımcıların düşmanca cinsiyetçiliği ile mağduru suçlama tutumları ve algılanan şiddet arasındaki ilişkiler üzerindeki düzenleyici etkileri incelenmiştir. Son olarak, mağdurların sosyal statüsü, fiziksel çekiciliği ve cinsiyetinin, katılımcıların mağduru suçlama tutumları ve algılanan şiddet üzerindeki etkileşim etkileri araştırılmıştır. Veriler Qualtrics yazılımı kullanılarak Türkiye'deki 366 katılımcıdan çevrimiçi olarak toplanmış ve verilerin analizi IBM SPSS programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular, yüksek sosyal statüye sahip mağdurların, düşük sosyal statüye sahip mağdurlara kıyasla maruz kalınan siber zorbalık için daha fazla suçlandığını ve yüksek sosyal statüye sahip mağdurlara yöneltilen kötü niyetli yorumların, düşük sosyal statüye sahip mağdurlara yöneltilen kötü niyetli yorumlardan daha az şiddetli olarak algılandığını ortaya koymuştur. Beklenenin aksine, mağdurların fiziksel çekiciliğinin katılımcıların mağduru suçlama tutumları ve algılanan şiddet üzerinde bir etkisi olmamıştır. Beklendiği üzere, siber zorbalık mağdurları başlangıçta nötr veya olumlu bir tweet atmak yerine olumsuz bir tweet attıklarında daha fazla suçlanmış ve nötr ya da olumlu bir tweet atan siber zorbalık mağdurlarına yöneltilen kötü niyetli yorumlar, ilk başta olumsuz bir tweet atan siber zorbalık mağdurlarına yöneltilen kötü niyetli yorumlardan daha şiddetli olarak algılanmıştır. Tahmin edildiği gibi, yüksek düzeyde rahatsız edici yorumlar, nötr yorumlara kıyasla daha şiddetli ve daha az hak edilen tepkiler olarak algılanmıştır. Mağdurların cinsiyetinin, katılımcıların düşmanca cinsiyetçiliği ile mağduru suçlama tutumları arasındaki ilişkide ve değerlendiricilerin düşmanca cinsiyetçiliği ile yorumların algılanan şiddeti arasındaki ilişkide düzenleyici etkisi bulunmamıştır. Mağdurun sosyal statüsü, gözlemci yargılarını (mağduru suçlama) fiziksel çekicilikten daha güçlü bir şekilde yordamıştır. Mağdurun cinsiyeti, sosyal statüsü ve fiziksel çekiciliğinin, değerlendiricilerin mağduru suçlama tutumları ve algılanan şiddet üzerinde bir etkileşim etkisi bulunmamıştır. Elde edilen temel bulgular, teorik ve pratik katkılar, sınırlılıklar ve gelecek araştırmalara yönelik öneriler dikkate alınarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cyberbullying (CB) is defined as aggressive behavior performed on the internet with the intention of causing harm (Novo et al. 2014: 95). In CB incidents, abuse volume and the intention of the content shared by the victim affect victim blame (VB) attitudes of bystanders (Hand et al. 2021: 7; Scott et al. 2020: 5). There are few studies examining the relationships between the victims' as well as the bystanders' characteristics and tendencies and VB attitudes in case of CB. The primary purpose of this study was to investigate the effects of the victim's social status, physical attractiveness, and participants' sexism on VB attitudes and perceived severity (PS) of the content of responses toward the targets. Secondly, the moderating effects of victim gender on the relationships between participants' hostile sexism and VB attitudes and PS were examined. Finally, the interaction effects of the victims' social status, physical attractiveness, and gender on VB attitudes and PS were explored. Data were collected online using Qualtrics software from 366 participants in Türkiye, and analysis of data was conducted by using IBM SPSS program. The findings revealed that victims with high social status were more blamed than victims with low social status for the exposed CB, and abusive comments directed at victims with high social status were perceived as less severe than abusive comments directed at victims with low social status. Contrary to expectations, physical attractiveness of victims did not have an influence on the participants' VB attitudes and PS. As expected, CB victims were more blamed when they initially posted a negative tweet rather than a neutral or positive tweet, and abusive comments directed at CB victims who have posted a neutral or positive tweet were perceived as more severe rather than abusive comments directed at CB victims who initially posted a negative tweet. As I predicted, high-level abusive comments were perceived as more severe and less deserved responses than neutral comments. Victims' gender did not moderate the relationship between the evaluators' hostile sexism and VB attitudes, and the relationship between the evaluators' hostile sexism and PS of the comments. The victim's social status predicted observer judgments (VB) more strongly than physical attractiveness did. The victim's gender, social status, and physical attractiveness did not have an interaction effect on the evaluators' VB attitudes and PS. The main findings were discussed considering theoretical and practical contributions, limitations, and suggestions for the future research.