Türkiye'de vergi kayıp ve kaçağının önlenmesinde vergi denetiminin rolü
The role of tax audit in preventing tax loss and evasion in Turkey
  1. Tez No: 832445
  2. Yazar: ECE AYTIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Devletin egemenlik hakkına dayanarak yüklenmiş olduğu kamu hizmetlerini icra etmek için kullandığı en önemli gelir unsuru tek taraflı olarak toplamış olduğu vergi gelirleridir. Vergilemenin temel amacı kamu hizmetlerinin finansmanını sağlamaktır. Vergi, mükelleflerden Anayasaya göre cebir yoluyla alındığından mükelleflerin kimisinde zaman zaman vergiye karşı negatif tepkiler ortaya çıkmaktadır. Mükellefler üzerinde etkin bir vergi denetimi ile yeterince caydırıcılık sağlanabilirse Türkiye'de vergi kayıp ve kaçağı şüphesiz azaltılabilir. Vergi denetimi, mükelleflerin ve vergi idaresi faaliyetlerinin önceden belirlenmiş kurallara uygunluğunu inceleyen, sapmaları önlenmesini sağlayan veya düzelten bir süreçtir. Vergi denetiminin en temel amacının; vergi idaresini ve mükelleflerini kanunlara uygun bir biçimde hareket etmeye yönlendirmek suretiyle vergi kayıp ve kaçağını önlemek olduğunu söyleyebiliriz. Zira vergi yönetiminin amaç ve planlarının gerçekleşmesi bakımından devamlı bir iç denetim ve geri bildirim sürecine ihtiyaç duyulmakta, bunun yanı sıra vergi mükelleflerinin sisteme gönüllü uyumunu sağlayıcı ve vergi beyanlarının doğruluğunu sağlayarak vergi kaybını azaltıcı yönde bir denetim uygulanmak durumundadır.
Özet (Çeviri)
The most important income element used by the state to perform the public services it has undertaken based on its sovereign right is the tax revenues it collects unilaterally. The main purpose of taxation is to finance public services. Since taxes are collected from taxpayers by force in accordance with the Constitution, some taxpayers sometimes have negative reactions to the tax. If sufficient deterrence can be provided through an effective tax audit on taxpayers, tax loss and evasion can undoubtedly be reduced in Turkey. Tax audit is a process that examines the compliance of taxpayers and tax administration activities with predetermined rules and prevents or corrects deviations. The main purpose of tax audit is; We can say that it is to prevent tax loss and evasion by directing the tax administration and taxpayers to act in accordance with the law. In order to realize the goals and plans of tax management, a continuous internal audit and feedback process is needed, as well as an audit that ensures voluntary compliance of taxpayers with the system and reduces tax loss by ensuring the accuracy of tax declarations.