Türkiye'de 1988-2021 yılları arasında yetişkin eğitimi ile ilgili yazılmış tezlerin sistematik incelemesi
Systematic review of graduate thesis related to the field of adult education in Turkey between 1986-2021 in Turkey
- Tez No: 832456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜYESSER CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Denetimi Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmanın temel amacı yetişkin eğitimi alanında Türkiye'de yürütülen doktora ve yüksek lisans tezlerinin sistematik incelemesinin yapılmasıdır. Bu amaç dahilinde yetişkin eğitimi alanında 1988-2021 yılları arasında YÖK Ulusal Tez Merkezinde yayımlanan 266 tez sistematik incelemeye tabi tutulmuştur. Sistematik inceleme sonucunda bulgular üç ana başlık altında incelenmiştir. Bunlardan ilki tezlerin künye bilgilerine ilişkin bulgulardır. Bu kapsamda yetişkin eğitimi tezlerinin 2019 yılında en verimli dönemini yaşadığı tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına ilişkin ikinci ana başlık tezlerin yöntem açısından değerlendirilmesidir. Bu kapsamda yayımlanan tezlerin çoğunluğunun nicel yönteme dayalı olduğu, örneklem tercihinde kursiyerlerin ön plana çıktığı ve tezlerde ağırlıklı olarak ANOVA, t test gibi karşılaştırma analiz tekniklerine başvurulduğu tespit edilmiştir. Analiz bulgularının değerlendirilmesinde üçüncü ana başlık ise tezlerin akademik şekil şartlarına ilişkindir. Bu kapsamda incelenen tezlerin %6'sında önem, %5'inde amaç, %8'inde araştırma problemi, %3'ünde literatür bölümüne yer verilmediği tespit edilmiştir. Tez kapsamında öne çıkartılan öneri ve buna dayalı tartışmanın önemli boyutlarından biri bu tezdeki kısıtlardan kaynaklanmaktadır. Çalışmada veriler sistematik inceleme yöntemi ile incelenmiştir. Gelecek çalışmalarda farklı bibliyometrik analiz gibi yöntemler dikkate alınarak araştırmalar arasındaki tematik ve değişkenler arası ilişkiler daha kapsamlı olarak ele alınabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the doctor aland master's these swhich published in the field of adult education in the context of Turkey. Forth is purpose, 266 theses published in the YOK National Thesis Center between 1988-2021 in the field of adult education were subjected to systematic review analysis. As a result of the systematic review analysis, the findings were examined under three main headings. The first of these is the findings relatedto the identity information of the theses. In this context, it has been determined that year of 2019 is the most productive period for adult education these sand Ankara University was the leading institution about publication rate of adult education thesis. The second main topic regarding the analysis results is the evaluation of the themes of the theses. In this context, it has been determined that the majority of the theses published have a quantitative design, the trainees come to the fore in the sample preference, and the comparison analyzes are mainly used in the theses. In addition to this theme the historical development of adult education, local government policies, technology and application of adult education and adult education policies have been identified as the themes which are need to more research. The third title in the evaluation of the analysis findings is related to for malre quirements in scope of academic writing. In this context, it was determined that 6% of the theses did not explain significance of study, 5% did not explain purpose of thesis , 8% did not explain research problem, and 3% did not givepart of literature review.