Çalışma koşullarının çalışanların yaşam doyumu düzeylerine etkileri: Konya otelleri örneği
The effects of working conditions on employee life satisfaction levels: A case study of hotels in Konya
  1. Tez No: 832455
  2. Yazar: ERTUĞRUL SEÇGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BÜYÜKİPEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmanın amacı, otellerde çalışanların iş koşullarının ve çalışma ortamının yaşam doyumlarına olan etkisini detaylı bir şekilde incelemek ve bu etkileşimi Konya'da bulunan oteller üzerinden analiz etmektir. Araştırma, çalışanların iş yaşamının genel yaşam doyumu düzeylerini nasıl etki ettiğini anlamak ve bu bağlamda olası iyileştirme stratejilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 172 otel çalışanının katılımıyla tükenmişlik ve yaşam doyumun, cinsiyet, yaş, eğitim, gelir düzeyi ve turizm sektöründe bulunma vb. değişkenleri ile yaşam doyumu ve tükenmişlik açısından değerlendirilmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak katılımcıların demografik bilgilerini belirlemek amacıyla yazarlar tarafından oluşturulmuş kişisel bilgi formuna ek olarak“Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği”ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeği”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir düzeyi ve turizm sektöründe bulunma değişkenlerin çalışan bireylerin, çalışma koşullarının tükenmişlik ve yaşam doyumu üzerinde etkili olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to thoroughly examine the impact of working conditions and the work environment on the life satisfaction of employees working in hotels, and to analyze this interaction through hotels located in Konya. The research is conducted with the purpose of understanding how the overall life satisfaction levels of employees are influenced by their work life and to identify potential improvement strategies in this context. The study assessed burnout and life satisfaction with the participation of 172 hotel employees, considering variables such as gender, age, education, income level, and involvement in the tourism sector. The survey technique, one of the quantitative research methods, was utilized. In addition to a personal information form created by the authors for the purpose of determining participants' demographic information, the“Adult Life Satisfaction Scale”and the“Maslach Burnout Inventory”were used as data collection tools. Gender, age, educational status, income level, and involvement in the tourism sector variables suggest that they can have an impact on the burnout and life satisfaction of working individuals.