Metil benzoatın hidroliz kinetiğinin incelenmesi
Investigation of the hydrolysis kinetics of methyl benzoate
  1. Tez No: 83248
  2. Yazar: YASEMİN YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜRKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Metil Benzoatın Hidroliz Kinetiğinin İncelenmesi Ülkemizin önemli kuruluşlarından biri olan SASA, üretimi sırasında atık olarak % 85-90 aralığında metil benzoat üretmektedir. Bu çalışma, daha sonra yapılabilecek metil benzoatın hidroliz ürünlerini değerlendirme araştırmaları için bir başlangıç niteliğinde kabul edilebilir. Metil benzoatın hidroliz kmetiğinin incelenmesi amacıyla ester hidrolizi için baskın olan alkali hidroliz prosesi (sabunlaşma) tercih edilmiştir. Metil benzoatın sabunlaşma kinetiği, reaktanlarm (metil benzoat ve sodyum hidroksit) eşit ve farklı başlangıç konsantrasyonları ve farklı çözücü oranlan için 30°C, 40°C, 60°C'de çalışılmıştır. Reaksiyonun ilerleyişi HC1 ile titrasyonla takip edilmiş, titrasyon neticelerinden yola çıkılarak ortamdaki metil benzoat ve sodyum hidroksit konsantrasyonları ve bunlara bağlı olarak dönüşümler hesaplanmıştır. Dönüşümlerin ilgili kinetik modelin öngördüğü denklemlerde yerlerine konulmasıyla hız sabitleri tespit edilmiş ve bunlardan yararlanılarak Arrhenius parametreleri bulunmuştur. Denemeler sonunda ikinci mertebe hız kinetiğine göre çizilen grafiklerin lineer oluşları, reaksiyonun ikinci mertebeden ve tek yönlü olduğunu kanıtlamaktadır. Artan başlangıç molar konsantrasyonlan, artan reaksiyon sıcaklığı ve çözücü ortamdaki azalan metil alkol oram, reaksiyon hızını arttırmaktadır. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of the Hydrolysis Kinetics of Methyl Benzoate SASA which is one of the important establishment in Turkey, has been producing methyl benzoate of 85 - 90 % purity as a side product. This study can be considered to be a beggining for the future investigations on utilization of the hydrolysis products of methyl benzoate. The alkali hydrolysis process (saponification) was preferred due to its predominance on both acidic and neutral processes. The saponification kinetics of methyl benzoate was studied for equal and different initial reactant concentrations and for different solvent ratios, at 30°C, 40°C and 60°C. The reactions were followed by titration with HC1. In the light of the titration results, corresponding concentrations of methyl benzoate and sodium hydroxide and then the reaction conversions were calculated Substituting the conversions calculated into the equation of related kinetic model, reaction rate constants“k”and using these constants Arrhenius parameters were calculated. Linear plots obtained from the experimental data confirmed alkali hydrolysis of methyl benzoate was irreversible and complied with second order reaction kinetics. Increasing molar concentrations and reaction temperatures and decreasing methanol ratio in the solvent media increased the reaction rate. VI