Hayat bilgisi dersinde yaratıcı drama yöntemi kullanılarak öğrenci çevre tutumu ve görüşlerinin incelenmesi
Examining students' environmental attitudes and opinions using the creative drama method in life science course
  1. Tez No: 832472
  2. Yazar: MÜZEYYEN NUR ÖĞÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR ÜTKÜR GÜLLÜHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; ilkokul 2. Sınıf öğrencilerinin Hayat Bilgisi dersi“Doğada Hayat”ünitesinde yer alan kazanımların yaratıcı drama ile öğretiminin, öğrencilerin çevre tutumuna ve öğrenci görüşlerine etkisini incelemektir. Araştırmanın doğasına uygun olarak nitel ve nicel veri toplama araçlarının beraber kullanıldığı karma araştırma deseni kullanılmıştır. Karma araştırma desenlerinden açımlayıcı sıralı desen tercih edilmiştir. Araştırmada, tek grup ön-test son-test deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın örneklem grubunu İstanbul, Çekmeköy ilçesinde bulunan bir ilkokulda öğrenim görmekte olan toplam 19 kişiden oluşan 2. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Deney grubu 10 kız ve 9 erkek öğrenciden oluşmaktadır. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak; Akdağ ve Yaşaroğlu (2013) tarafından geliştirilen Çevreye Yönelik Tutum Ölçeği ve araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, öğrenci görüşlerini belirlemek için ise açık uçlu nitel anket verileri kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri SPSS 22 aracılığıyla analiz edilmiştir. Nitel verilerin analizi ise anket formundan alınan cevapların betimsel analizi ile değerlendirilmesi şeklinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel analizinde çevre tutum ön-test ve son-test puanlarının farkını incelemek adına“Wilcoxon İşaretli-Sıralar Testi”uygulanmıştır. Öğrencilerin çevre tutumunun cinsiyet, anne-baba eğitim ve anne-baba meslek değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için gruplar arası karşılaştırmalarda non parametrik yöntemlerden“Mann-Whitney U”ve“Kruskal-Wallis H”testleri kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bulgularına göre; öğrencilerin yaratıcı drama eğitimi öncesi ve sonrasında uygulanan ÇYTÖ verileri incelendiğinde, ön-test ve son-test arasında anlamlı bir farklılaşma görülmemiştir. Bununla birlikte çevreye yönelik tutum puanları ile cinsiyet, anne-baba eğitim, anne-baba mesleği değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Nitel araştırma sonuçları değerlendirildiğinde, ön-test ve son-test anket sonuçları arasında olumlu anlamda bir farklılık olduğu görülmüştür. Yaratıcı drama eğitimi sonrasında öğrencilerin konulara ilişkin görüşlerinin çeşitlendiği ve bilgi edindikleri gözlemlenmiştir. Bu durumun öğrencilerin yaratıcı drama sürecinde girdikleri etkileşim, fikir paylaşımları ve materyal kullanımı sonucu olduğu düşünülmektedir. Hayat Bilgisi dersinde uygulanan yaratıcı drama eğitimi sayesinde öğrencilerin deneyimlerini, çevresindeki kişilerin tecrübelerinden yararlanarak ve canlandırma yaparak edindikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of teaching the achievements in the“Life in Nature”unit of the Life Science Course of primary school 2nd grade students with creative drama on the students' attitudes towards environment and opinions. In accordance with the nature of the research, a mixed research design was used in which qualitative and quantitative data collection tools were used together. Among mixed research designs, exploratory sequential design was preferred. In the study, a single group pre-test post-test design was preferred. The sample group of the research consists of a total of 19 second grade students studying at a primary school in Çekmeköy district of İstanbul. The experimental group consists of 10 female and 9 male students. As a data collection tool in this study; Scale of Attitude Towards Environment (SATE) developed by Akdağ and Yaşaroğlu (2013) and a personal information form developed by the researcher were used, and open-ended qualitative survey data were used to determine student opinions. The quantitative data of the study were analyzed via SPSS 22. The analysis of qualitative data was carried out by evaluating the answers received from the survey form through descriptive analysis. In the quantitative analysis of the research, the“Wilcoxon Signed-Ranks Test”was applied to examine the difference between attitude towards environment pre-test and post-test scores. To determine whether students' attitude towards environment differ according to gender, parent's education and their occupation variables, parametric methods“Mann-Whitney U”and“Kruskal-Wallis H”tests were used in comparisons between groups. According to the quantitative findings of the research; When the SATE data applied to the students before and after the creative drama education were examined, no significant difference was seen between the pre-test and post-test. However, no significant difference was found in terms of attitude scores towards the environment and the variables of gender, parent's education, and their occupation. When the qualitative research results were evaluated, it was seen that there was a positive difference between the pre-test and post-test survey results. It was observed that after the creative drama training, the students' views on the subjects diversified and they gained knowledge. It is thought that this situation is the result of the interaction, idea sharing and material use of the students in the creative drama process. It can be said that thanks to the creative drama education applied in the Life Sciences Course, students gain their experiences by benefiting from the experiences of the people around them and by acting.