Sağlık çalışanlarının lejyoner hastalığı ile ilgili bilgi düzeylerini belirlemek için bir ölçek geliştirme çalışması
A scale development study to determine health care workers' knowledge levels about legionairles' disease
  1. Tez No: 832477
  2. Yazar: EVİN ÖGET KIZILKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT İNCEDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Sağlık Yönetimi, Biology, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmada, sağlık çalışanlarının lejyoner hastalığı ile ilgili bilgi düzeylerinin belirlenmesi için bir ölçek geliştirmek amaçlanmıştır. Araştırma, 2023 yılının Haziran- Temmuz aylarında bir devlet hastanesinde çalışan 204 sağlık çalışanı ile yapılmıştır. Veriler SPSS-27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Faktör yapısını belirleyebilmek için keşfedici faktör analizi uygulanmıştır, elde edilen faktörlerin uyum iyiliği değerlerini doğrulayabilmek amacıyla AMOS-21 programı kullanılarak Doğrulayıcı Faktör Analizi uygulanmıştır. Değişkenlerin grup ortalamalarındaki farklılıkları görebilmek için 2 gruplu değişkenlerde bağımsız örneklem T-test, grup gözlem sayısı yetersiz 3 ve daha fazla gruplu değişkenlerde non-parametrik Kruskal Wallis-H analizi uygulanmıştır. Normallik Varsayımı Analizi ve Güvenirlik Analizlerine bakıldığında toplam Cronbac's Alpha değeri 0,830 belirlenerek yüksek düzeyde güvenilir bir ölçek olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, 5 faktörden oluşan toplam 19 maddelik bir ölçek geliştirilmiştir. Katılımcıların %62,3'ü kadın, %43,6'si 31-45 yaş aralığında, %52,9'ü lisans mezunu ve %60,6'si 5 yıldan fazla çalışma süreleri olduğu saptanmıştır. Çalışmaya katılan sağlık çalışanlarının lejyoner hastalığı ile ilgili bilgi düzeylerinin düşük olduğu tespit edilmiştir.“Çalışanların Lejyoner Hastalığı Bilgi Düzeyi ve Kurumsal Sorumluluk Ölçeği”nin geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olarak sadece sağlık kuruluşlarında değil, lejyoner hastalığı ile karşılaşılabilecek oteller tatil köyleri ve kaplıcalar gibi iş yerlerinde de uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to develop a scale to determine the level of knowledge of healthcare workers about legionnaires' disease. The study was conducted with 204 healthcare workers working in a state hospital in June-July 2023. The data were analysed using SPSS-27 software. Exploratory factor analysis was applied to determine the factor structure, and confirmatory factor analysis was applied using AMOS-21 programme to verify the goodness of fit values of the obtained factors. In order to see the differences in group averages of variables, independent sample T-test was applied for variables with 2 groups, and non-parametric Kruskal Wallis-H analysis was applied for variables with 3 or more groups with insufficient number of group observations. When the Normality Assumption Analysis and Reliability Analyses were examined, the total Cronbac's Alpha value was determined as 0.830 and it was determined that it was a highly reliable scale. As a result of this study, a scale with a total of 19 items consisting of 5 factors was developed. It was determined that 62.3% of the participants were female, 43.6% were in the 31-45 age range, 52.9% were undergraduate graduates and 60.6% had more than 5 years of working experience. It was determined that the level of knowledge about Legionnaires' disease of the health workers participating in the study was low. As a valid and reliable measurement tool, the“Legionnaires' Disease Knowledge Level of Employees and Corporate Responsibility Scale”can be used not only in health institutions but also in hotels where legionnaires' disease may be encountered.