Hekim ve hemşirelerin klinik liderlik algılarının değerlendirilmesi: Adana ili örneği
Evaluation of clinical leadership perceptions of physicians and nurses: The case of Adana
  1. Tez No: 832511
  2. Yazar: NİMET KAYA CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİKA DİLEK GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma hekim ve hemşirelerin klinik liderlik algılarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 28 hekim ve 253 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada veriler anket formu ve Klinik Liderlik Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma verileri, iç güvenirlik katsayısı Croncbach's Alpha analizi, tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans (ANOVA) analizi ve Lineer Regresyon analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted in descriptive type to determine the clinical leadership perceptions of physicians and nurses. The sample of the study consisted of 28 physicians and 253 nurses working in Adana City Training and Research Hospital. In the study, data were collected with a questionnaire and Clinical Leadership Scale. Research data were evaluated with internal reliability coefficient Croncbach's Alpha analysis, descriptive statistics, independent groups t test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Linear Regression analysis.