Tokat'ın somut olmayan kültürel mirası (toplumsal uygulamalar, ritüeller, şölenler, dini gelenekler, doğa ve evrenle ilgili inanışlar)
Intangible cultural heritage of Tokat (social practices, rituals, feasts, religious traditions, beliefs about nature and the universe)
  1. Tez No: 832513
  2. Yazar: HALİT ÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TOZLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Kültür; Türkçe Sözlükte "tarihsel, toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan bütün maddi ve manevi değerler ile bunları yaratmada, sonraki nesillere iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların bütünü, hars, ekin. Kültürel miras ise; kuşaklar boyu yaşama biçimlerinde ortaya çıkmış farklılıklar sonucu meydana gelen toplumsal uygulamaların günümüze kadar taşınmasıyla oluşmuştur. Bu tezin amacı; günümüzde hızlı bir şekilde değişen, modernleşen yaşam tarzı içinde kendine özgü kültürel özelliklerini koruyabilmiş Tokat halkının, toplumsal uygulamalar ile ilgili konuları ana çizgileriyle belirlenmiştir. Korudukları kültürel miras unsurları UNESCO'nun Somut Olmayan Kültürel Miras Sözleşmesi açısından değerlendirilip incelenmiştir. Çalışmada ilk olarak SOKÜM ile ilgili terimler incelenmiştir. Bunun için öncelikli olarak UNESCO tarafından düzenlenenler olmak üzere, uluslararası anlaşma metinlerine bakılmış ve literatür taraması yapılmıştır. Bu sürecin ardından uluslararası alandaki çalışmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Culture; In the Turkish Dictionary, it is the sum of all the material and spiritual values ​​created in the historical and social development process and the tools used in creating them and transmitting them to the next generations, showing the extent of human dominance over their natural and social environment. Cultural heritage is; It has been formed by the transfer of social practices that have emerged as a result of the differences that have emerged in the way of life for generations. The aim of this thesis; The issues related to social practices of the people of Tokat, who have been able to preserve their unique cultural characteristics in today's rapidly changing and modernizing lifestyle, have been determined with its main lines. The cultural heritage elements they protect have been evaluated and examined in terms of UNESCO's Intangible Cultural Heritage Convention. In the study, firstly, the terms related to SOKUM were examined. For this purpose, international agreement texts, primarily those organized by UNESCO, were looked at and literature was searched. After this process, studies in the international arena were examined.