Psikolojik sağlamlık ve iyi oluş: Problemli sosyal medya kullanımı ve ikincil travmatik stresin aracılık rolünün değerlendirilmesi
Psychological resilience and well being: An assessment of problem social media use and the mediating role of secondary traumatic stress
- Tez No: 832524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYDİ AHMET SATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin mental iyi oluş, problemli sosyal medya kullanımı, ikincil travmatik stres ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışma Türkiye'deki farklı üniversitelerde öğrenim gören 400'ü kadın ve 230'u erkek 630 üniversite öğrencisinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Ölçme aracı olarak Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği Kısa Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Bergen Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği ve Sosyal Medya Kullanıcıları için İkincil Travmatik Stres Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler üniversite öğrencilerinin mental iyi oluş, problemli sosyal medya kullanımı, sosyal medyada ikincil travmatik stres ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkiler ağını ortaya koyabilmek için yapısal eşitlik modeli (YEM) ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda üniversite öğrencilerinde psikolojik sağlamlık ile mental iyi oluş ilişkisinde problemli sosyal medya kullanımı ve sosyal medyada ikincil travmatik stresin aracılık rolünün olduğu tespit edilmiştir. Buna göre psikolojik sağlamlık, problemli sosyal medya kullanımı, ikincil travma ve mental iyi oluş değişkenleri arasında sıralı aracılık ilişkisi olduğu ve üniversite öğrencilerinin psikolojik sağlamlık düzeyleri ve mental iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkide problemli sosyal medya kullanımının ve sosyal medya aracılığıyla yaşadıkları ikincil travmatik stresin aracılık rolü olduğu saptanmıştır. Ayrıca psikolojik sağlamlık, mental iyi oluş, sosyal medyada ikincil travmatik stres ve problemli sosyal medya kullanımının cinsiyet, algılanan ekonomik durum ve romantik ilişki durumuna göre anlamlı şekilde farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ilgili alanyazında tartışılmış ve gelecekte yapılacak olan araştırmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the relationship among mental well-being, psychological resilience, problematic social media use and secondary traumatic stress. Participants were 630 university students, 400 of whom were women and 230 of whom were men, studying at different universities in Turkey. Participants completed the Warwick-Edinburg Mental Wellbeing Scale, Bergen Social Media Addiction Scale, Secondary Traumatic Stress Scale for Social Media Users and the Brief Resilience Scale. The data was analyzed using structural equation modeling. The collected data were analyzed with the structural equation model (SEM) in order to reveal the network of relationships between university students' mental well-being, problematic social media use, secondary traumatic stress in social media and psychological resilience. As a result of the research, it was determined that problematic social media use and secondary traumatic stress in social media have a mediating role in the relationship between psychological resilience and mental well-being in university students. According to this, it has been determined that there is a sequential mediation relationship between the variables of resilience, problematic social media use, secondary trauma and mental well-being, and that problematic social media use and secondary traumatic stress have a mediating role in the relationship between the psychological resilience and well-being of university students. In addition, it was determined that psychological resilience, mental well-being, secondary traumatic stress in social media and problematic social media use differ significantly according to gender, perceived economic status and romantic relationship status. The findings were discussed in the relevant literature and suggestions were made for future researchs.