Ergenlerde psikolojik iyi oluş ve teolojik iyi oluşun güçlendirilmesi üzerine deneysel bir manevi danışmanlık ve rehberlik uygulaması
An experimental spiritual counseling and care intervention for enhancing psychological well-being and theological well-being in adolescents
- Tez No: 951615
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 635
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, çalışmaya özgü olarak yapılandırılan manevi danışmanlık ve rehberlik temelli psiko-eğitim programının, ergenlerin psikolojik ve teolojik iyi oluş düzeyleri üzerindeki terapötik etkilerini değerlendirmektir. Çalışma,“Manevi danışmanlık ve rehberlik programına katılan deney grubundaki ergenlerin, programa katılmayan kontrol grubundaki ergenlere kıyasla psikolojik ve teolojik iyi oluş düzeylerinde anlamlı düzeyde artış göstereceği”yönündeki temel araştırma hipotezini test etmeye yönelik olarak tasarlanmıştır. Araştırma kapsamında teolojik iyi oluş, Tanrı Algısı ve Maneviyat ölçekleriyle; psikolojik iyi oluş ise Psikolojik Sağlamlık ve Psikolojik İyi Oluş ölçekleriyle ölçülmüştür. Manevi danışmanlık ve rehberlik uygulamaları, ergenlerin problem çözme becerilerini geliştirmelerine, öz farkındalık kazanmalarına, kimlik oluşturmalarına, duygusal farkındalık ve düzenleme süreçleriyle bilişsel yeniden yapılandırma alanlarında gelişim göstermelerine katkı sunmaktadır. Manevi olarak desteklenen bir ergende, yaşamın getirdiği zorluklarla baş etme becerilerinde artış gözlenmesi beklenmektedir. Ergenlik dönemine özgü gelişimsel ihtiyaçlar doğrultusunda; içsel keşif, içgörü, içe bakış, anlamlandırma ve duygusal deneyimlere duyarlılık temelinde yapılandırılan manevi danışmanlık yaklaşımlarına duyulan ihtiyaç, literatürde sıkça vurgulanmaktadır. Bununla birlikte, manevi danışmanlık ve rehberlik alanında deney-kontrol gruplu ampirik çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu yönüyle çalışma, alanyazına metodolojik ve uygulamalı katkılar sunmaktadır. Araştırma, ön test–son test ölçümlerini içeren deneysel bir desen temelinde yapılandırılmıştır. Ayrıca hem nicel hem de nitel verilerin bir arada kullanıldığı karma yöntem benimsenmiştir. Nicel veriler, deney (n=20) ve kontrol (n=20) gruplarına uygulanan programın ön test–son test sonuçlarıyla analiz edilmiş; nitel veriler ise uygulanan psiko-eğitim oturumlarının içeriklerine dayalı olarak yürütülen durum çalışması tekniğiyle değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, uygulanan manevi danışmanlık ve rehberlik temelli psiko-eğitim programının, ergenlerin psikolojik ve teolojik iyi oluş düzeyleri üzerinde anlamlı etkiler yarattığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The principal aim of this study is to examine the therapeutic effectiveness of a systematically structured psycho-educational program grounded in spiritual counseling and care, specifically designed to enhance the psychological and theological well-being of adolescents. The research was formulated to empirically test the central hypothesis suggesting that adolescents in the experimental group, who participated in the aforementioned intervention, would demonstrate statistically significant enhancements in both psychological and theological well-being compared to their counterparts in the control group who did not receive the intervention.Within the framework of the study, theological well-being was operationalized through the Perception of God and Spirituality scales, while psychological well-being was assessed via the Psychological Resilience and Psychological Well-Being scales. The intervention—rooted in spiritual counseling and care—offered meaningful psychotherapeutic contributions, particularly in fostering adolescents' competencies in problem-solving, self-awareness, identity development, emotional regulation, and cognitive restructuring. Adolescents receiving spiritual support were anticipated to exhibit greater proficiency in coping with life challenges. The unique developmental demands of adolescence, including inner exploration, self-reflection, introspection, existential meaning-making, and heightened emotional sensitivity, underscore the imperative for counseling approaches that holistically integrate spiritual dimensions. Despite the evident theoretical value, empirical investigations employing experimental-control group designs within the realm of spiritual counseling remain markedly limited. Accordingly, this study represents a significant methodological and practical advancement within the scholarly literature. Adopting a quasi-experimental pretest–posttest design, the research utilized a mixed-methods approach, integrating quantitative and qualitative data collection and analysis techniques. The quantitative phase involved the administration of pretest and posttest measures to both the experimental (n=20) and control (n=20) groups, thereby enabling rigorous statistical assessment of the intervention's effectiveness. Complementarily, the qualitative component employed a case study design to explore the experiential dimensions of the psycho-educational sessions tailored for this research. The empirical findings indicated that the spiritually oriented psycho-educational program had statistically significant impacts on both psychological and theological well-being.