Uzay çerçevelerin bilgisayar ile çözümlenmesi
Analysis of space frames by computer
- Tez No: 83253
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET UZAY ÇERÇEVELERİN BİLGİSAYAR İLE ÇÖZÜMLENMESİ Çubuk elemanlardan oluşan yapı sistemlerinin üç boyutlu olarak analizini yapabilecek ON98 adlı bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Geliştirilen bilgisayar programı lineer-elastik sınırlar içersinde kesin çözüm yapmaktadır. Düğüm noktalarında altı deplasman bilinmeyeni göz önüne alınmaktadır ve program kapasitesi bilgisayarla sınırlıdır. Bilgisayarın gerçek hafızası (RAM) yanısıra tüm manyetik ortamları (HD,FDD vs.) hafîza olarak kullanılabilmekte ve çift hassaskklı olmak kaydıyla yaklaşık 750000 bilinmeyen çözme kapasitesine ulaşılmaktadır. Üç boyutlu çubuk elemanlardan oluşan sistemler için kullanılabilen program ayrıca elastik zemine oturan sonlu boyuttaki kirişlerin ve eksenel simetrik silindirik duvarların analizi için de kullanılabilmektedir. Beşinci bölümde daha önce analizi yapılmış olan kabuk duvar [6] geliştirilen programla analiz edilmiş ve aynı sonuçlar elde edilmiştir. vn
Özet (Çeviri)
SUMMARY ANALYSIS OF SPACE FRAMES BY COMPUTER A computer program named as 'ON98' is developed for the analysis of tree dimensional wire frames. Exact solution technique for linear-elastic analysis is utilised in the formulation of the developed computer program. Six degree of freedom are considered at each nodal point and the capacity of the program is restricted by the capacity of the computer. Approximately 750000 unknowns can be solved by using double precision variables. The developed computer program can be used for the analysis of beams on elastic foundation with finite lenght and for the analysis of axially symmetric cylindrical shell structures. An example [6] is analysed and the verification results are presented in chapter five. vm