Gökkuşağı alabalıklarında (O. mykiss W.) farklı yersiniozis aşılarının etkinlikleri üzerine bir araştırma
A study on the effects of different ERM (enteric red mouth) vaccines at rainbow trout (O. mykiss W.)
- Tez No: 83254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastalıklar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET GÖKKUŞAĞI ALABALIKLARINDA ( O. Mykiss W. ) FARKLI YERSİNİOZİS AŞILARININ ETKİNLİKLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Bu çalışmada Gökkuşağı alabalıklarında ( O. mykiss WALBAUM ) iki farklı Yersiniozis ( ERM ) aşısının, Orantısal Hayatta Kalma Yüzdeleri ( RPS ) açısından etkinlikleri araştırılmıştır. Araştırmada ortalama 4,2 g. ağırlığındaki 350 adet gökkuşağı alabalığı yavrusu kullanılmıştır. Araştırma su sıcaklığının 15 +. 1° C, pH in 7, oksijen içeriğinin 8 mg / İt. olduğu 90 x 90 x 180 cm. boyutlu PVC tanklarda yapılmıştır. Balıklar deneme boyunca günde iki kez ticari granül pelet yemle beslenmiştir. Deneysel infeksiyon için A, B ve C grubu oluşturulmuştur. A grubu 108, B grubu 109 hücre / mi. Y. ruckeri ile infekte edilmiş, C grubu kontrol grubu olarak bırakılmıştır. Kaydedilen ölümlere göre 109 hücre / ml. Y. ruckeri ile infekte edilen B grubunda 15 günde % 50 mortalite ( LD50 ) gözlenmiştir. Daha sonra oluşturulan D, E, F, G gruplarından D grubu X aşısı ile E grubu Y aşısı ile immersiyon metoduyla aşılanmış, F grubu ise kontrol grubu olarak bırakılmıştır. Bağışıklık oluşumu için 34 gün beklendikten sonra 109 hücre / mi. Yersinia ruckeri ile D, E, F grupları eprüve edilmiş, G grubu ise kontrol grubu olarak bırakılmıştır. Eprüvasyondan sonraki 27 gün boyunca gruplar gözlenmiş ve ölümler günlük olarak kaydedilmiştir. Eprüvasyondan sonra 15 'inci günde F grubunda 25 adet, D ve E gruplarında 4'er adet ölüm kaydedilmiş, G grubunda ise ölüm meydana gelmemiştir. Bu sonuçlara göre D. ve E aşı gruplarında % 8; F kontrol grubunda % 50 mortalite meydana gelmiştir. Gruplarda meydana gelen mortalitelere göre; X ve Y aşılarının hesaplanan Orantısal Hayatta Kalma Yüzdeleri ( RPS ) % 84 olarak eşit çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A STUDY ON THE EFFECTS OF DIFFERENT ERM ( Enteric Red Mouth ) VACCINES AT RAINBOW TROUT ( O. mykiss W.) At this study, the effects of two different ERM ( Enteric Red Mouth ) vaccines that are used for rainbow trout ( Onchorhynchus mykiss W ALB AUM ) has been searched by giving importance to Relative Percent Survival ( RPS ). At this study, 350 rainbow trout fingerlings whose body weight about 4,2 g. have been used, 90 x 90 x 180 cm. length PVC tanks have been used, water temperature was 15 ±_ 1° C, pH was 7 and the content of oxygen was 8mg / It. The fish have been fed by commersional granular peled food, two time a day during the study. For the experimental infection A, B and C groups have been produced. Group A has been infected with 108 cell / ml. Y. ruckeri, group B with 109 cell / ml. Y. ruckeri. Group C has been left as the control group. According to the noted mortalities, % 50 mortality ( LD50 ) for 15 days has been observed at the group B which has been infected with 109 cell / ml. Y. ruckeri. From the groups D, E, F, G that have been produced later, the group D has been vaccinated with vaccine X, group E has been vaccinated with vaccine Y by using immersion method and group F has been left as the control group. We have waited for 34 days to see immunization and later D, E, F groups have been challenged with 109 cell / ml. Y. ruckeri and group G has been left as the control group. Groups have observed during 27 days after challenge deads have been noted day by day. At the 15th day after challenge 25 deads from group F, 4 deads from each group D and E have been noted and there was no dead from group G. According to there result ther was % 8 mortality at group D and E and % 50 at control group F. According to the mortalities of groups Relative Percent Survival ( RPS ) values of X and Y vaccines were equal as % 84. VI