Investigation of the effect of high-performance work systems on innovation behavior with structural equation modeling
Yüksek performanslı iş sistemlerinin yenilik davranışına etkisinin yapısal eşitlik modelleme ile incelenmesi
  1. Tez No: 832553
  2. Yazar: YASAMAN BAGHINIPOUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK NEDİM AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma, HPWS'nin çeşitli boyutları ile demografik özellikler arasındaki ilişkiyi dikkate alarak yapısal eşitlik modellemesi ile HPWS'nin yenilik davranışı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Nicel araştırma yöntemi ve anket tekniği kullanılarak yapılan araştırma, İstanbul ilinde bulunan özel hastanelerde çalışan 205 yönetici ve çalışan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri analiz edilirken betimsel istatistiksel teknikler (Ortalama, Standart Sapma, Ortanca, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum) ve nicel verilerin normal dağılıma uygunluğu test edilmiştir. Bunun için basıklığın kesme noktalarının (sınırlarının) Skewness değerleri ve skewness değerleri kullanılmıştır. Normal dağılıma sahip iki grup bağımsız örneklem t-testi ile, üç veya daha fazla grup tek yönlü Anova testi kullanılarak karşılaştırıldı. Gruplar arasında farklılık olması durumunda Bonferroni uyum testi uygulandı. Sonuçlar, Yüksek Performanslı Çalışma Sistemlerinin liderlik, istihdam güvenliği, seçmeli işe alma, iş kalitesi, eğitim ve koşullu ücretlendirme boyutlarının çalışanların yenilik davranışları üzerinde olumlu ve önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu sonuç, HPWS'nin yenilikçi davranışı nasıl etkilediğine ilişkin araştırmalara katkıda bulunur ve ayrıca yenilikçi bir kültür geliştirmek ve çalışan memnuniyetini artırmak ve iş büyümesini ilerletmek için verimli İK prosedürleri uygulamaya koymak isteyen kuruluşlar için anlayışlı bilgiler sunar.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the impact of HPWS on innovation behavior with the structural equation modelling, taking into account the relationship between various dimensions of HPWS and demographic characteristics. Using quantitative research method and questionnaire technique, the research has been conducted on 205 managers and employees which work for private hospitals in Istanbul. Descriptive statistical techniques (Mean, Standard Deviation, Median, Frequency, Ratio, Minimum, Maximum) and the conformity of quantitative data to the normal distribution were tested when analyzing the study's data. The Skewness values of the cut-off points (boundaries) of the kurtosis and skewness values were used for this. Two groups with normal distribution were compared using the independent-samples t-test, and three or more groups were compared using the one-way Anova test. If there was a difference between the groups, the Bonferroni adjustment test was applied. The results demonstrate a positive and substantial impact on employees' innovation behavior of the dimensions of High-Performance Work Systems which are leadership, employment security, selective hiring, job quality, training, and contingent compensation. This result adds to the body of research on how HPWS affects innovative behavior, and also offers insightful information for organizations looking to develop an innovative culture and put into place efficient HR procedures to boost worker satisfaction and propel business growth.