Tasarruf sarmalında haavelmo hipotezi: Türkiye örneği
Haavelmo hypothesis in saving spiral: The case of Turkey
- Tez No: 832554
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR SEZAİ EMEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında, gelişmekte olan ülkelerde aşırı yabancı sermaye girişlerinin yurt içi tasarrufları azaltabileceği öne sürülen Haavelmo hipotezinin Türkiye ekonomisinde geçerliliğinin test edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, çalışmanın analizinde iki farklı model kurgulanmaktadır. Birinci modelde, toplam tasarruf mevduatları; ikinci modelde döviz tevdiat hesapları bağımlı değişken olarak modelde yer almaktadır. Doğrudan yabancı yatırımlar, portföy yatırımları ve ticari açıklık değişkenleri ise bağımsız değişkenleri oluşturmaktadır. 1998:Q1-2023:Q1 dönemini kapsayan çalışmada iki farklı model oluşturulmasının nedeni, Türkiye'de Haavelmo hipotezinin geçerli olması durumunda, yabancı sermaye girişlerinin döviz tasarruflarını artırıp artırmadığını tespit etmektir. Başka bir ifadeyle,“Türkiye'de yabancı sermaye girişleri yurt içi tasarrufları azaltırken aynı zamanda döviz tasarruflarını artırıyor mu?”hipotezinin test edilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın analizinde yapılan ARDL sınır testi sonuçlarına göre; analiz döneminde Türkiye'de doğrudan yabancı yatırım girişleri ile yurt içi tasarruflar arasında negatif bir ilişki olduğu, portföy yatırımları ile yurt içi tasarruflar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Döviz tasarruflarının bağımlı değişkeni oluşturduğu ikinci modele ilişkin analiz sonuçlarına göre; yabancı sermaye girişleri ile döviz tevdiat hesapları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Analiz sonuçlarından hareketle, Türkiye ekonomisinde Haavelmo hipotezinin geçerli olduğu anlaşılmaktadır. Başka bir ifadeyle, Türkiye'de yabancı sermaye girişleri yurt içi tasarruflarının azalmasına yol açmaktadır. Bunun yanı sıra yabancı sermaye girişleri ile döviz tasarrufları arasında herhangi bir ilişkinin olmadığı, azalan yurt içi tasarrufların döviz tevdiat hesaplarına yönelmediği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to test the validity of the Haavelmo hypothesis, which argues that excessive foreign capital inflows may reduce domestic savings in developing countries, in the Turkish economy. For this purpose, two different models are constructed in the analysis of the study. In the first model, total savings deposits and in the second model, foreign currency deposit accounts are included in the model as dependent variables. Foreign direct investments, portfolio investments and trade openness variables constitute the independent variables. Covering the 1998:Q1-2023:Q1 period, the reason for constructing two different models is to determine whether foreign capital inflows increase foreign currency savings in Turkey if the Haavelmo hypothesis is valid. In other words, it is aimed to test the hypothesis“Do foreign capital inflows in Turkey increase foreign currency savings at the same time as they decrease domestic savings?”. According to the results of the ARDL bounds test conducted in the analysis of the study, it is determined that there is a negative relationship between foreign direct investment inflows and domestic savings, while there is no statistically significant relationship between portfolio investments and domestic savings. According to the results of the analysis of the second model in which foreign currency savings is the dependent variable, there is no statistically significant relationship between foreign capital inflows and foreign currency deposit accounts. The results of the analysis suggest that Haavelmo's hypothesis is valid in the Turkish economy. In other words, foreign capital inflows lead to a decline in domestic savings in Turkey. In addition, there is no relationship between foreign capital inflows and foreign currency savings, and the decreasing domestic savings are not directed to foreign currency deposit accounts.