A comparative study on how food culture is reflected in English as a foreign language (EFL) coursebooks
Yemek kültürünün İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretilmede kullanılan ders kitaplarında nasıl yansıtıldığı üzerine bir karşılaştırma çalışması
- Tez No: 832552
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH NEJAT TÖNGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, yemek kültürünün yabancı dil olarak İngilizce'nin öğretilmesinde kullanılan ders kitaplarına nasıl yansıdığını ve hedef dilin yemek kültürü ile ilgili 1990'larda ve 2010'larda yayınlanan iki yayındaki farklılıkların neler olduğunu analiz etmek için hazırlanmıştır. Seçilen ders kitabı setleri benzerlikleri ve farklılıkları karşılaştırmak için her birinden üç farklı seviye içerir: Headway Elementary Student's Book, Headway Pre-Intermediate Student's Book, Headway Intermediate Student's Book, Pioneer Elementary Student's Book, Pioneer Pre-Intermediate Student's Book ve Pioneer Intermediate Student's Book. Hem Headway serisi hem de Pioneer serisi, yemek kültürüyle ilgili yedi başlık altında incelenmekte ve analiz edilmektedir. Her iki ders kitabı setinden elde edilen bulgular, zaman içindeki değişiklikleri göstermek için tablolarla ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak içerik analizi ile yapılan bu tez, her iki ders kitabının da yemek kültürü ile ilgili öğelere yer verdiğini ancak Pioneer serisinde çok kültürlü unsurların yer aldığı ve daha sağlıklı bir hayat biçiminin yer verildiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is set to analyse how food culture is reflected in EFL coursebooks and what the differences are in two publications that were published in the 1990s and in the 2010s about the food culture of the target language. The selected coursebook sets include three different levels of each: Headway Elementary Student's Book, Headway Pre-Intermediate Student's Book, Headway Intermediate Student's Book, Pioneer Elementary Student's Book, Pioneer Pre-Intermediate Student's Book, and Pioneer Intermediate Student's Book to compare the similarities and the differences. Both the Headway series and the Pioneer series are investigated and analysed under seven food culture related headings. The findings from both sets of coursebooks are analysed in detail with tables to show the changes through time. As a result, this thesis conducted with content analysis shows that both coursebooks include elements related to food culture, but the Pioneer series includes multicultural elements and a healthier lifestyle.