Müzik terapinin uyku kalitesine ve dekübit ülseri pansumanı sırasındaki ağrı düzeyine etkisi
The effect of music therapy on sleep quality and pain level during decubitus ulcer dressing
  1. Tez No: 832582
  2. Yazar: RUKİYE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SIDDIKA ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma Isparta Şehir Hastanesi Palyatif Bakım Servisi'nde 15.05.2022-15.03.2023 tarihleri arasında yatmakta olan 40 hasta ile deneysel olarak yapılmıştır. Müzik dinletisi için deney grubuna (n=20) kulaklık ile pasif müzik/ ney terapi Buselik Makamı'nda 14 gün süre ile uyku hazırlığı sonrası, dekübit ülseri pansumanı öncesinde ve sırasında toplam 30 dakika olarak uygulanmıştır. Kontrol grubuna (n=20) hiçbir uygulama yapılmamıştır. Verilerin toplanması için Sosyo-demografik Veri Formu, Richard's-Campbel Uyku Ölçeği (RCUÖ) ve Vizüel Analag Skala (VAS) kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularında ölçek soruları için ve deney/ kontrol gruplarında her bir ölçek sorusu için günler arasındaki yanıtının benzerlik oranının oldukça yüksek olduğu (>%97) bulunmuştur. VAS ve RCUÖ'nin 1. ve 14. günlerindeki ortalama değerleri deney grubunda daha yüksek olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out experimentally with 40 patients hospitalized in Isparta City Hospital Palliative Care Service between 15.05.2022 and 15.03.2023. For the music concert, passive music/ney therapy with headphones was applied to the experimental group (n=20) for 14 days in Buselik Office after sleep preparation, before and during decubitus ulcer dressing, for a total of 30 minutes. No application was made to the control group (n=20). Socio-demographic Data Form, Richard's-Campbel Sleep Scale (RCS) and Visual Analag Scale (VAS) were used to collect data. In the findings of the study, it was found that the similarity rate between the days for the scale questions and for each scale question in the experimental/control groups was quite high (>97%). The mean values of VAS and RCWS on the 1st and 14th days were found to be higher in the experimental group.